Příliš drahé se zdály Romanovi Majerovi z Děčína vitamíny v kamenných lékárnách. Objednal si je tedy na internetu.

„Koupil jsem si nějaké vitamíny a přípravky, které používám, protože posiluji. Ušetřil jsem na tom stovky korun. Alespoň jsem si to myslel,“ postěžoval si Roman. Po měsíci užívání totiž zjistil, že mu neúčinkují tak, jak předpokládal.

„Teprve potom jsem si podrobně prohlédl informace na obalech a zjistil, že na nich není napsané složení přípravku, ani kdo to vyrobil,“ řekl Roman. Vitamíny ale nereklamoval, protože je mezitím spotřeboval.

Že se vitamíny a léky opravdu falšují potvrdil i Jindřich Šmíd z lékárnické komory: „Léky a vitamínové doplňky jsou celosvětově nejčastěji padělané komodity. Teď jejich falza dorazila i k nám do republiky. Neprodávají se ovšem v lékárnách, ale především na internetu, v drogériích a na tržnicích.“

Dodal, že lékárny mají svoji síť distributorů a nenakupují nic mimo ni. Také jsou přísně kontrolovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv.

„Nemohu mluvit za každého jednotlivého lékárníka, ale myslím, že by si něco takového nikdo nedovolil. Na Děčínsku se žádný takový případ nevyskytl. Podle mne se to ani nemůže stát,“ rozhodně odmítl Šmíd. Že by ve svých lékárnách prodávali padělané vitamíny nebo léky, popřeli i všichni oslovení provozovatelé lékáren na Děčínsku.

Robert Hrabčík ze Sdružení obrany spotřebitelů přesto varoval, že se teoreticky v lékárnách falešné léčivé přípravky vyskytnout mohou. Jsou k tomu podle něj totiž důvody: „Léky zdražily. Lidé šetří, kde se dá a vyhýbají se lékům, za které musí platit poplatky. Nakupují raději volně prodejná léčiva.“ Zvýšenou poptávku po nich podle Hrabčíka padělatelé využili a nabídka falešných léčiv stoupla.

Pravost léčiv se ale dá ověřit rovnou při nákupu. Originální lék je vždy označen vyrytým datem spotřeby a šarží. Vždy je u něj příbalový leták, na kterém jsou podrobnosti o užívání přípravku.

„A hlavně musí být na obalu jasně uveden konkrétní výrobce. Pokud něco z toho chybí, neměli by si to lidé kupovat,“ varoval Hrabčík.

Jindřich Šmíd ještě připojil svůj názor, že falešný vitamín nebo léčivo pravděpodobně nikoho neohrozí na zdraví: „Nebude mít spíš žádnou účinnost, zákazník jen zbytečně vyhodí peníze oknem.“

Celní ředitelství řešilo na Děčínsku jediný problém s léky loni v Hřensku. Podle vyjádření mluvčího celníků Jiřího Nejedlého ho předalo k dořešení Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Kontrola léčiv spadá totiž jen do jeho kompetence.