Výsledek mimořádného zastupitelstva ve Starých Křečanech je jasný: Za sérii požárů starých domů ve Šluknovském výběžku je odpovědný stát a jeho sociální politika. Zastupitelstvo svolal ve čtvrtek večer starosta Starých Křečan František Moravec. O tom, že se bude konat, informoval Děčínský deník jako první.

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Vzácnou faru devastoval oheň. Zapálil ji někdo úmyslně?…ZDE…

Onou pověstnou poslední kapkou, kdy místním došla  trpělivost, byl požár tři sta let staré fary v Brtníkách, které pod Staré Křečany patří. Celkově od loňské eskalace sociálního napětí shořely v obci čtyři domy a starosta chce,  aby škody zaplatil stát, jehož sociální politika údajně situaci způsobila. Moravec už vloni přímo zmínil, že si domy mohou podpalovat místní lidé, aby se do nich nestěhovali nedůvěryhodní lidé odjinud. Místní totiž mají strach z nově příchozích, a raději domy zapálí, než aby čelili potížím, které s tím souvisí.

Všechny čtyři požáry mají shodný znak. Nešlo o bezvýznamné stavby.  Mezi zářím a prosincem 2011 shořely tři podstávkové domy, což jsou specifické roubenky, vyskytující se jen v oblasti Lužice. Tento týden, v noci na čtvrtek, přibyla i fara. S ní spojený kostel byl v roce 1975 odstřelen a budova byla posledních 15 let opuštěná, připravovala se ale její rekonstrukce na farní středisko pro mládež. Podle vyšetřovatele před požárem někdo v objektu manipuloval s otevřeným ohněm.

„Zastupitelstvo obce Staré Křečany je přesvědčeno, že série čtyř požárů v Brtníkách v posledním období souvisí s kritickou sociální a demografickou situací, umocněnou organizovaným sestěhováním problémových a nepřizpůsobivých obyvatel," uvedl Moravec. „Žádáme orgány státní moci, aby situaci neprodleně napravily a zabránily dalšímu poškozování venkova. Žádáme stát, aby postiženým obcím uhradil škody, které jim touto politikou způsobil," dodal.

Kdo za požáry stojí, Moravec neuvedl. „V tuto chvíli je v rukou orgánů činných v trestním řízení, aby určily, co a kdo za těmi požáry stojí. Samozřejmě, že jednou z možných verzí je i úmyslné žhářství," řekl Moravec. Podání žaloby na stát bude řešit.