Jednou z obcí, které druhou šanci využijí, jsou Prackovice nad Labem na Litoměřicku. Ta si v prvním kole požádala o více než 90 tisíc korun. Vedení Prackovic ale neposlalo žádost i datovou schránkou, jak to vyžadovaly podmínky. „Měli jsme informaci, že nám peníze chtějí dát a jen hledají cestu. Jsme moc rádi, že se to povedlo, stoprocentně toho využijeme,“ říká starostka Andrea Svobodová Křešová. Pokud Prackovice se svou žádostí uspějí, poputují peníze do obecního rozpočtu. Podle starostky totiž všechny potřebné výdaje už dříve uhradily Prackovice ze svého.

Ucházet se budou o část z 15 milionů korun, o které mohou obecní samosprávy žádat od 3. ledna, na poslání žádostí mají měsíc. „Jsou určené pro obce, které v předchozím kole nepodaly žádosti včas nebo v nich měly chyby,“ vysvětlila mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru (HZS) Pavla Jakoubková. Jen v Ústeckém kraji se druhá šance týká čtrnácti obcí, v celé republice jich je téměř 50.

O peníze požádá také Labská Stráň na Děčínsku, jejíž hasiči uplatňují za požár přibližně 680 tisíc korun. Ve Hřensku přišli o velkou část svého vybavení, jako jsou boty, obleky, hadice nebo proudnice. Další obcí, která si může požádat o finanční náhradu, jsou Spořice na Chomutovsku. „Určitě si o peníze požádáme, ale nejedná se o žádnou dramatickou částku,“ potvrzuje starosta Spořic Robert Brand.

Ministr životního prostředí Marian Jurečka se setkal se starosty z Českého Švýcarska a jeho okolí.
Do konce roku budete znát harmonogram obnovy parku, slíbil ministr Jurečka

V prvním kole generální ředitelství HZS rozdělilo na základě 360 žádostí 53 milionů korun. Problém byl ale v tom, že peníze přišly až na sklonku roku a zároveň je bylo nutné utratit ještě v roce 2022. „Pokud by nám nevyšli vstříc dodavatelé a nevystavili nám faktury i mezi svátky, přestože obvykle v tuto dobu už mají uzavřené účetnictví, peníze bychom včas utratit nestili,“ popisuje velmi hektickou situaci ze závěru loňského roku velitel varnsdorfských dobrovolných hasičů a místostarosta města Jiří Sucharda.

Obce podle jeho slov dostaly 13. prosince avizo, že jim 18. prosince přijdou peníze. Ale bez přesné částky. Kvůli pomalosti státu si jednotky z menších obcí musely poradit jinak a sehnat si nezbytné vybavení, o které přišly při zásahu v Českém Švýcarsku, například z nejrůznějších nadačních darů. S vypracováváním žádostí do jednotlivých nadací ale měli velitelé, kteří většinou hasičinu dělají ve volném čase, další práci. Pokud by dotace dorazily v přiměřené lhůtě po požáru, mohli by vybavení nakoupit bez pomoci nadací.

Kromě peněz přímo obcím rozdělí generální ředitelství HZS prostřednictvím ústeckého hejtmanství další šest milionů korun. Jsou určené majitelům penzionů nebo hotelů, ve kterých byli během požáru ubytovaní hasiči. I tyto peníze vyplatí stát více než půl roku od začátku požáru.