Prvotní náklady na odstraňování škod z ničivých povodní z počátku letošního července si ve čtrnácti městech a obcí na Děčínsku vyžádaly částky 15,2 milionu korun. Tolik zatím stály likvidace následků, odstraňování ruin, čistění toků řek a potoků, likvidace naplavenin a podobně.

„Z celkového odhadu škod v našem kraji vyplývá“, „že nejvíce škod utrpěly obce, na obnovu jejich majetku bude zapotřebí více než 287 milionů korun. Lidem poškodila voda majetek za 130 milionů, státu za 73 milionů korun a také kraj utrpěl vysoké škody, odhadem za 72,5 milionu,­.“uvedla hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

Druh poškození

Škody jsou rozděleny podle druhu poškozených věcí. „Třeba na mostech, komunikacích, železnici nebo telekomunikacích představují částku 355 milionů korun, na bytových a rodinných domech je škoda přes 112 milionů, na vodním hospodářství přes pětačtyřicet a na životním prostředí přes třiadvacet milionů korun,“ upřesnil Zbyněk Šebesta, z oddělení tiskových informací, kancelář hejtmanky.

Některé obce už začaly s opravami na vlastní triko. „Opravy chodníků zaplatíme ze svého a budeme doufat, že peníze dostaneme od státu nebo kraje,“ řekl hornohabartický starosta Jaroslav Podaný. V Benešově nad Ploučnicí to ale rozpočet neutáhne. „Nemáme žádné volné prostředky,“ tvrdil tamní starosta Karel Vrbický.

Prioritou jsou komunikace

Hejtmanka Vaňhová starosty obcí a měst uklidnila, že na obnově území se budou podílet jak rozpočty státu, kraje a obcí, ale také pojišťovací ústavy a podnikatelské subjekty. „Jak ale víme, peněz v této době není nazbyt, bude to záležitost dlouhodobější. Je samozřejmé, že prioritami jsou a budou obnova komunikací a inženýrských sítí, to, aby fungovaly školy a obecní úřady, urychleně musí být obnoven majetek lidí určený k bydlení a majetek firem a společností, které zajišťují základní chod území poškozeného povodněmi,“ řekla Vaňhová. Dodala, že v nejbližších dnech také Ústecký kraj vyhlásí veřejnou sbírku s názvem Povodeň Děčínsko.

Ještě v pondělí kraj předal sumář škod z povodní v Ústeckém kraji ministerstvu financí a ministerstvu pro místní rozvoj.

Pomoc ale přichází do obcí z celé republiky. Lidé posílají nejen peníze, ale i věcné dary, především takové, jež lidé v postižených oblastech potřebují. Jsou to především desinfekční prostředky, balená voda, ale také nejrůznější nářadí. Podle starostů je pak nevyčíslitelnou pomoc v podobě dobrovolníků i profesionálů, kteří nezištně pomáhají s likvidací škod.

Každá koruna se hodí

„Především rychlou a adresnou pomoc potřebují v těchto dnech obyvatelé obcí, které postihla na Děčínsku nedávná povodeň. Při své dnešní návštěvě Markvartic to konstatoval předseda ČSSD a poslanec za Ústecký kraj Jiří Paroubek.

Na obecním úřadu se setkal také se starosty Horních a Dolních Habartic. „Jak jsem se přesvědčil škody po povodni přesahují stovky milionů korun. Proto se sociální demokracie rozhodla pomoci právě zde. Není to mnoho, ale věřím, že každá koruna se hodí,“ řekl Paroubek při předání šeků na padesát tisíc korun každé ze tří obcí.

Navíc předseda ČSSD předal starostovi Markvartic osobní dar jeho manželky v hodnotě třiceti tisíc. „Pověřila mě předáním s tím, že jsou to peníze na vaši vodou zničenou novou podlahu v tělocvičně školy,“ vyřizoval vzkaz.

V krátkém setkání, kterého se rovněž zúčastnil Petr Benda, předseda krajské ČSSD, se poslanec za Ústecký kraj ptal na aktuální situaci v odstraňování následků povodně, zda jsou lidé zásobováni pitnou vodou a dostává se jim průběžně pomoc, kterou potřebují.

„Je to nadělení. Vrátil jsem se teprve z dovolené, ale sledoval jsem dění ze všech možných zdrojů. Poděkujte všem, kteří přišli a pomohli a jimž není lhostejný osud lidí, kteří přišli o své majetky. Mé poděkování patří i představitelům obcí, že dokázali zachovat chladnou hlavu a zmobilizovat všechny možné záchranné složky v co nejkratší době.“ Z Markvartic Jiří Paroubek odjel podívat se do terénu, na Benešovsko.

NAĎA KOCÁBKOVÁ
ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ