Jasnější představu o škodách na svém majetku mají především obce. Například v Dolní Poustevně, kde se vylil Luční i Vilémovský potok, mohou škody dosáhnout desítek milionů. „Hodně bude záležet na statických posudcích mostků. Už nyní ale víme, že nejméně dva budeme muset udělat nové. Dohromady jsme nechali staticky posoudit patnáct přemostění,“ říká dolnopoustevenský starosta Robert Holec. Výstavba jednoho nového mostu vyjde na 1,5 až 2 miliony korun. Za dva nové mostky tak v pohraničním městě dají minimálně tři miliony. Pokud by se naplnil katastrofický scénář, který ale nikdo nepředpokládá, vyšplhala by se cena k 30 milionům jen za mosty. Další milionové škody sčítají v Poustevně na chodnících a silnicích. 

Letos například dokončili projekt za šest milionů, jehož součástí byly kromě jiného chodník podél nábřeží či cesty na hřbitově. Ty prudké deště odplavily, na nábřeží byly místo zbrusu nového chodníku téměř 1,5 metru hluboké díry. Město tak nyní čeká jednání s ministerstvem životního prostředí, které dotaci poskytlo. Podle podmínek musí totiž Poustevna cesty udržovat nejméně deset let v takovém stavu, v jakém byly schváleny v projektu.

Velká voda v Děčíně.
Velká voda na Děčínsku napáchala škody. Město občanům pomůže s následky

V Děčíně, kde voda páchala škody například v Bělé nebo v Dolním Žlebu, zatím odhad škod k dispozici nemají. Stejně jako na hejtmanství, kterému patří například poškozené silnice druhé třídy.

V podobné situaci jako v Dolní Poustevně jsou také v nedaleké Lobendavě, kde jsou dva mosty uzavřené a u dalších dvou čekají na statický posudek. Jedná se o staré kamenné konstrukce, u kterých je třeba zjistit, zda je voda nepodemlela.

Voda zasáhla ale také soukromý majetek, jen v Lobendavě byla voda ve 34 domech. Do tohoto počtu se přitom nepočítají ta stavení, ve kterých povodeň zaplavila jen sklepy. V Poustevně bylo ve 13 domech 30 – 70 centimetrů vody, v dalších třech desítkách byla nižší hladina. Řada jejich obyvatel se dostala do velkých problémů, protože bydlí na místech, kde pojišťovny kvůli vysokému riziku odmítají cokoliv pojistit. Obce na severu se proto rozhodly vyhlásit sbírku a otevřít transparentní účet, ze kterého bude hrazena pomoc zatopeným domácnostem.

V Rumburku hořela restaurace Mandava. Hasiči požár zlikvidovali
V Rumburku hořela restaurace Mandava. Hasiči požár zlikvidovali

„Vytvořili jsme transparentní účet, na který můžete zasílat finanční podporu, kterou budeme povodní zasaženým obyvatelům města předávat formou darovací smlouvy. Za každou korunu předem děkujeme,“ dodává starosta Dolní Poustevny Robert Holec s tím, že o tom, jakým způsobem se peníze rozdělí, se bude teprve rozhodovat. S největší pravděpodobností ale dostanou všichni vyplavení stejný díl. Peníze je možné zaslat na účet číslo 123-3126100297/0100.