Povodně zasáhly i Děčínské památky. Kvůli letošním povodním návštěvnost klesla na několika památkách v Děčíně. Lidé měli jiné starosti než chodit a kochat se historií. Pro některé je letošní sezona lepší pro některé bohužel horší.

Děčínské muzeum patří mezi ty, pro které je sezona letos horší: „Byl to slabý rok. Lidé měli jiné starosti v době srpnových povodní, ale hlavní důvod je, že jsme měli uzavřenou hlavní expozici, kde se konala rekonstrukce,“ řekl Milan Rosenkranc ředitel Děčínského muzea. Ceny se stále drží na svém, letos se nezdražovalo ani nezlevňovalo. Za prohlídku dospělý člověk zaplatí třicet korun a dítě o polovinu méně. „Doufám, že příští rok budu moci říci opak,“ dodal Rosenkranc.

Kvůli velké vodě nešli na výlet

Výlet musela odložit i Sára Křížková z Benešova, která plánovala s rodinou výlet na benešovský zámek. „V srpnu, kdy děti ještě měly prázdniny, jsme se chystali vydat na prohlídky zámků. Bohužel jsme výlet museli odložit, protože přišla velká voda. I když nás to nezasáhlo tolik, práce nám to přidělalo až až. Mrzelo nás to, ale na zámek jsme se dostali až září, kdy už jsme měli všechno v pořádku,“ řekla Křížková.

Kde razantně klesl při srpnové události počet návštěvníků je benešovský zámek. Letošní sezonu hodnotí stejně jako loni, ale ta ještě nekončí. „Podle předpokladů si myslíme, že na konci sezony budeme mít lepší výsledek než loni,“ uvedl Zdeněk Henig kastelán benešovského zámku. I když měli po dobu povodní méně lidí, pak to s přehledem dohnali. Takže pokles se nedá brát jako katastrofu.

Lidé měli práce nad hlavu

Na děčínském zámku, který zaznamenal propad návštěv během srpna, však neztrácí hlavu. „Lidé v srpnu tolik nechodili. Řekla bych, že měli jiné starosti a práce nad hlavu. V září se to, ale srovnalo,“ řekla ředitelka Děčínského zámku Iveta Krupičková. Sezona ještě nekončí, takže doufají, že si oproti loňsku polepší nebo by návštěvnost mohla být alespoň srovnatelná s loňským rokem. Ceny ale zámek o něco zvedl. Zvýšení však není o moc. Oproti loňsku je to asi deset korun a to hlavně proto, že se prodloužily trasy prohlídky. Lidé si sice připlatí, ale za to se mohou podívat i na nové exponáty. „I když jsme letošní sezonu trochu podražili, myslím si, že stále ještě patříme mezi ty levnější,“ dodala Krupičková.

Autor: Veronika Bošková