„Přijeli jsme v sobotu odpoledne a chtěli jsme jít na Pravčickou. Tam jsme už ale nedošli, přes vodu to nešlo. Tak jsme šli zpátky, ale ani do Hřenska se už nebylo možné dostat,“ líčí mladý pár z Humpolce, který přijel do Českého Švýcarska na krátkou dovolenou. Z parkoviště u vodopádu je nakonec museli na velké tatře odvézt hasiči, pro menší auto byla cesta řekou tekoucí po silnici od Mezní Louky do Hřenska nebezpečná. „Chtěl jsem si skočit do auta pro nějaké věci, ale ani to mne hasiči nenechali. Všude okolo se už valila voda,“ dodá muž z Humpolce.

On sám nakonec může mluvit o štěstí. Jeho dodávka zůstala stát nad bouřící vodou, která pod autem vymlela hlubokou díru. Netknutá zůstala jen místa pod koly. Stačil by ale malý pohyb dopředu a i jeho auto by skončilo v díře. O podobném štěstí nemohou mluvit majitelé několika aut, která skončila přímo v novém korytě, které si valící se voda vyhloubila. Na první pohled bylo patrné, že povodeň zasáhla motor s veškerou jeho elektronikou.

Přívalové deště poničily v Lobendavě a v Dolní Poustevně desítky domů.
Během hodiny byla voda metr nad mosty. Na Šluknovsku udeřily bleskové povodně

Z původního parkoviště toho po povodni příliš nezůstalo. Přes celou odstavnou plochu vede až metr hluboká jáma s popadanými auty, obrovské množství štěrku, hlíny a kamení pak skončilo o několik desítek až stovek metrů níž na nábřeží řeky Kamenice a na mostě přes Kamenici. Stovky kubíků materiálu po celou neděli odvážela nákladní auta.

Hasiči museli vyrazit také pro zaměstnance hotelu Klepáč, který stojí jen desítky metrů od zcela zničeného parkoviště. Po opadnutí vody byla terasa plná jemného bahna, voda částečně natekla i do lokálu. „V potoku teklo normálně vody. Kuchaři se ale najednou začala přes střechu auta, které bylo zaparkované u hotelu, valit voda. Do toho přišly kameny,“ popisuje dramatické sobotní okamžiky Martin V. z Klepáče.

Stejně jako v Děčíně nebo v obcích na Šluknovsku, budou škody stanovovat teprve v příštích dnech.