Do pondělního rána do sbírky přispěly stovky dárců, od malých nebo středních firem až po jednotlivé přispěvatele. Dar poslal i člověk, kterého nedávno zasáhlo řádění tornáda na jižní Moravě. Téměř polovinu z vybrané částky věnoval premiér Andrej Babiš.

Číslo sbírkového účtu
123-3126100297/0100

Rychlost, s jakou peníze na sbírkovém účtu přibývají, zaskočila i starostu Dolní Poustevny Roberta Holce. „Vyrazilo mi to dech, opravdu jsem takovou podporu nečekal. Moc za ni děkujeme,“ říká Holec. Sbírku na pomoc vyplaveným lidem založilo město minulý týden ve středu, milion překročila již po dvou dnech. Pomoc nechodí jen z Česka, ale i ze sousedního Německa.

Mezi dárci, jejichž seznam je vidět na transparentním účtu na internetu, je i Radek Krejčí. „Zasílá jeden postižený tornádem. Posílám, co mohu. Držte se,“ napsal muž, který byl mezi prvními přispěvateli. 

Přívalové deště poničily v Lobendavě a v Dolní Poustevně desítky domů.
Během hodiny byla voda metr nad mosty. Na Šluknovsku udeřily bleskové povodně

Podporu lidem vytopeným při bleskové povodni z minulého víkendu vyslovují i další dárci. „Myslím, že to tam dělají dobře. A nyní potřebují pomoc. Navíc jsem z regionu,“ vysvětluje svůj dar Dana Štefáčková z Rumburku.

V Dolní Poustevně vybrali na povodňové sbírce téměř 1,2 milionu korun.V Dolní Poustevně vybrali na povodňové sbírce téměř 1,2 milionu korun.Zdroj: Web Komerční bankyStejně rychle jako peníze na účet přitekly, z něj zase odejdou. Dolnopoustevenští zastupitelé se již v pondělí sešli na mimořádném jednání zastupitelstva a rozdělili první téměř milion korun. „Těm, kteří měli vyplavené domy, dáme 50 tisíc korun. Pro lidi, kterým voda zasáhla jen sklepy nebo garáže, jsme vyčlenili po patnácti tisících korun,“ přibližuje starosta. V úterý připraví smlouvy pro jednotlivé obdarované a ti je mohou ve středu začít chodit podepisovat. Ve stejný den pak mohou mít peníze na svých účtech.

Dary nejsou určené jen fyzickým osobám, dostali je také místní podnikatelé, kterým velká voda poničila jejich provozovny ležící podél potoka. Ani oni totiž nemají šanci svůj majetek pojistit, kvůli vysokému riziku se tomu pojišťovny vyhýbají. I u nich škody po povodni mnohdy vystoupaly do stovek tisíc korun.

Město v Šluknovském výběžku také sčítá škody na obecním majetku. „Jen na mostech a místních komunikacích by náklady na opravu měly být okolo 16 milionů korun včetně daně. To sami nemůžeme zvládnout zaplatit, budeme se snažit vyjednat pomoc kraje nebo státu,“ povzdechl si starosta dvoutisícového města, jehož průměrný roční rozpočet se pohybuje okolo 40 milionů korun.