Když se loni 17. července přihnal prudký déšť, voda zaplavila během hodiny řadu mostů a nenávratně je poškodila. Krátce po opadnutí vody tehdejší premiér Andrej Babiš přislíbil, že stát obcím zasaženým povodněmi pomůže. „Stále čekáme na vypsání dotačního programu Živel2. Oslovili jsme kvůli tomu poslance i ministra Ivana Bartoše. Bez pomoci státu se neobejdeme, ze svých peněz to nezaplatíme,“ říká starosta Dolní Poustevny Robert Holec.

V tomto přibližně dvoutisícovém městě bude potřeba znovu postavit devět mostů, další bude potřebovat zásadnější opravu. Loni v létě byly náklady na opravy vyčíslené na 16 milionů korun, dalších 14 milionů korun by měla stát rekonstrukce vodou poničených silnic. Od léta ale výrazně vzrostly ceny stavebních materiálů, takže se i v Dolní Poustevně obávají ještě větších nákladů. „Nyní pořizujeme všechny potřebné dokumenty, abychom mohli co nejdříve po uvolnění peněz stavět,“ přibližuje současnou situaci Holec.

O krok dál jsou v sousední Lobendavě, kde velká voda napáchala škody za téměř 30 milionů. Pro obec to jsou čtyři roční rozpočty. „Máme opravy kompletně připravené, včetně stavebních povolení. Zkusili jsme požádat i o krajskou dotaci na opravu mostků,“ říká lobendavský starosta Stanislav Jirásek. Nakolik mají šanci uspět, netuší, ale nechtějí jen čekat na Živel2. „Nejhorší je, že se jedná o lokální událost a v celkovém kontextu republiky voda nenapáchala nijak velké škody. Takže se tomu nevěnuje taková pozornost,“ myslí si Jirásek.

Premiér Andrej Babiš navštívil děčínskou městskou část Bělá.
Babiš: Stát vyplaveným obcím na Děčínsku pomůže, musíme ale znát výši škod

Podle vyjádření ministra pro místní rozvoj byl program Živel2 určen pouze na obnovu obytných domů poškozených extrémně silným větrem 24. června 2021. „Státní fond podpory investic dle našich informací nedisponoval informacemi o povodních z tohoto data, které by měly za následek neobyvatelnost obydlí způsobenou povodní. Z toho důvodu program nevyhlašoval,“ uvedl Bartoš. Pro úhradu škod jsou podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka určené jiné programy, které resort každoročně vypisuje.

Vláda Andreje Babiše přitom loni krátce po povodních obcím pomoc slíbila, bývalý premiér to řekl při své návštěvě Děčína. I v tomto městě napáchala voda značné škody, radnice je sečetla na 38 milionů. „Řešil jsem tuto problematiku i s ministrem Jurečkou a budu v tom v případě potřeby pokračovat, neboť existuje mnoho planých slibů minulé vlády, které nezrealizovala a ani neměly oporu v rozpočtu,“ doplnil Bartoš.

Přestože v Lobendavě zatím žádné dotace na popovodňové opravy nedostali, počítají s opravou alespoň jednoho mostku. „Dali jsme si stranou peníze, v rozpočtu jsme je vyčlenili na opravu toho nejdůležitějšího. Podle předběžného rozpočtu by rekonstrukce měla vyjít na 2,5 milionu. S jeho opravou věčně čekat nemůžeme,“ dodává lobendavský starosta.