Pan Zdeněk, který má v horní části Bělé zahradu, se do této děčínské městské části v sobotu 17. července dostat nemohl. „Ucpala se tady skruž a už to šlo. Voda začala stoupat a začalo se to tu točit,“ popisuje Zdeněk. Jeden z bělských potoků během povodní na mnoha místech změnil své koryto. To původní ucpaly naplaveniny a jindy klidný a nenápadný potok od soboty teče o několik metrů vedle.

Muž se spolu se svou manželkou těšil, že si budou v důchodu užívat své japonské zahrady na terasách, živel jim však jejich sen z velké části během několika minut vzal. „Nevím, co budeme dělat. Už na to nemáme sílu,“ dodává Zdeňkova manželka.

Josef Němeček má ve svém domě, který je hned na břehu potoka, ve sklepě čerpadla. Jenže ta mu o víkendu nezafungovala, voda totiž natekla i do přepěťové ochrany a odpojila elektřinu. „Když jsme to zapnuli, bylo pozdě. To už jsme tu měli čtyřicet centimetrů, se kterými si to malé čerpadýlko neporadilo. Budeme muset vyházet podlahy a udělat nové,“ říká Němeček. On sám nepamatuje, že by okolo jeho domu teklo tolik vody. Podle jeho názoru v lesích chybí odvodňovací cesty, které v nich dříve byly.

Proud vody byl tak silný, že ulicemi Bělé nesl i ledničku plnou piva. Krušno ale bylo i ve vedlejším bělském údolí. „Táta tady žije 65 let a říkal, že něco takového nepamatuje. Po ulici se valily kameny, voda zaplavila dětské hřiště,“ popisuje na terase domu Lucie Zelínová. Po dešti si místní museli uklidit ulice a zaházet díry, které vyhloubila voda, aby se vůbec mohli někam dostat. Místy jsou stále vidět trubky nebo telefonní dráty, které byly původně zakopané u krajů silnice. Po sobotní povodni jsou obnažené.

Síla obou potoků se potkala pod kostelem, kde vyplavila kromě jiného i historickou faru, na které byla i po dvou dnech dobře viditelná „čára ponoru“. „Už jsme stihli všechno uklidit, teď jen sušíme,“ říká u dveří fary Karel Stein, kterého žena právě volá k obědu.

Sobotní povodně zasáhly také veřejnou dopravu. V sobotu podvečer se na silnici pod továrnou na čaje vytvořila obrovská laguna, jejíž hloubka dosáhla jednoho metru. Projet ale nebylo možné ani výš proti toku potoků. Průjezdu autobusů i aut tam bránily hromady nanesených kamenů a písku. Městu se je podařilo během neděle odklidit a autobusy mohly opět jezdit až na konečnou.