Pan Zdeněk, který má v horní části Bělé zahradu, se do této děčínské městské části v sobotu 17. července dostat nemohl. „Ucpala se tady skruž a už to šlo. Voda začala stoupat a začalo se to tu točit,“ popisuje Zdeněk. Jeden z bělských potoků během povodní na mnoha místech změnil své koryto. To původní ucpaly naplaveniny a jindy klidný a nenápadný potok od soboty teče o několik metrů vedle.

Muž se spolu se svou manželkou těšil, že si budou v důchodu užívat své japonské zahrady na terasách, živel jim však jejich sen z velké části během několika minut vzal. „Nevím, co budeme dělat. Už na to nemáme sílu,“ dodává Zdeňkova manželka.

Přetékající Mlýnský rybník u Maxiček. Vodu přečerpávají hasiči
Na Maxičkách u hranic hrozí protržení Mlýnského rybníka

Josef Němeček má ve svém domě, který je hned na břehu potoka, ve sklepě čerpadla. Jenže ta mu o víkendu nezafungovala, voda totiž natekla i do přepěťové ochrany a odpojila elektřinu. „Když jsme to zapnuli, bylo pozdě. To už jsme tu měli čtyřicet centimetrů, se kterými si to malé čerpadýlko neporadilo. Budeme muset vyházet podlahy a udělat nové,“ říká Němeček. On sám nepamatuje, že by okolo jeho domu teklo tolik vody. Podle jeho názoru v lesích chybí odvodňovací cesty, které v nich dříve byly.

Proud vody byl tak silný, že ulicemi Bělé nesl i ledničku plnou piva. Krušno ale bylo i ve vedlejším bělském údolí. „Táta tady žije 65 let a říkal, že něco takového nepamatuje. Po ulici se valily kameny, voda zaplavila dětské hřiště,“ popisuje na terase domu Lucie Zelínová. Po dešti si místní museli uklidit ulice a zaházet díry, které vyhloubila voda, aby se vůbec mohli někam dostat. Místy jsou stále vidět trubky nebo telefonní dráty, které byly původně zakopané u krajů silnice. Po sobotní povodni jsou obnažené.

Víkendové přívalové deště vytopily také teplárnu v Bynově, bez teplé vody je 1600 domácností.
Voda vytopila i teplárnu v Bynově, tisíce lidí budou nejméně do soboty bez tepla

Síla obou potoků se potkala pod kostelem, kde vyplavila kromě jiného i historickou faru, na které byla i po dvou dnech dobře viditelná „čára ponoru“. „Už jsme stihli všechno uklidit, teď jen sušíme,“ říká u dveří fary Karel Stein, kterého žena právě volá k obědu.

Sobotní povodně zasáhly také veřejnou dopravu. V sobotu podvečer se na silnici pod továrnou na čaje vytvořila obrovská laguna, jejíž hloubka dosáhla jednoho metru. Projet ale nebylo možné ani výš proti toku potoků. Průjezdu autobusů i aut tam bránily hromady nanesených kamenů a písku. Městu se je podařilo během neděle odklidit a autobusy mohly opět jezdit až na konečnou.