Sami mají svých starostí dost a už chtějí pomáhat zatopené severní Moravě. Kdo? Obyvatelé vesnic i měst, jež loni v červenci postihla blesková povodeň. Mnohým zničila domy, utopila zvířata, odnesla úrodu za zahrad. Následky pociťují dodnes. „Mám v živé paměti, jak se zvedla vlna solidarity, z celé republiky nám lidi posílali nejen peníze, ale i nejrůznější materiální pomoc, přijeli brigádníci. Jsem ráda, že jim to teď můžeme vrátit,“ tvrdí místostarostka Blanka Novotná. Z Markvartic odejde padesát tisíc korun a starosta Petr Hodboď poveze čistící prostředky. „Zatím jsme konkrétní obec nevybrali, ještě čekáme, která bude hodně potřebná,“ dodala Novotná.

V Benešově nad Ploučnicí také plánují sbírku. Od pondělí mohou lidé přispívat do kasičky v pokladně na radnici, při Benešovském slunovratu 16. června bude kasička u některého ze stánků. „Rozhodně nějakou korunou přispěji. I já si pamatuji, jak nám celá republika pomáhala, bylo to až neuvěřitelné,“ tvrdila Alena Houšková z Benešova nad Ploučnicí.

Pokračování ze strany 1 Sbírka do kasičky nebude jedinou pomocí, již Benešov chystá.

„Zastupitelé 16. června rozhodnou o výši finanční pomoci a o obci, která ji od nás dostane,“ řekl benešovský místostarosta Radek Lekner. Do benešovského kina zase mohou lidé nosit pomoc v podobě čistících a úklidových prostředků, pracovnících pomůcek, žádané jsou především rukavice a holinky.

V Horních Habarticích zatím vyčkávají.

„Dvě třetiny vesnice byly loni pod vodou. Lidi se ještě nevzpamatovali, takže sbírku mezi nimi pořádat nebudeme. Za čtrnáct dní ale máme zastupitelstvo a tam bychom rozhodli, komu pomůžeme z obecních peněz. Nechci přivolat nic zlého, ale loni byly na Moravě také povodně a za čtrnáct dní to smetlo nás, kdo ví, jak to bude letos,“ přemýšlel starosta Horních Habartic Miroslav Podaný.

Pozadu nezůstane ani Děčín.

„V tuto chvíli jsme připraveni poskytnou šedesát vysoušečů na potřebná místa v postižených oblastech. Čekáme na reakci tamního krizového štábu. K odjezdu jsou připravená i dvě nákladní auta dobrovolných hasičů,“ řekla Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora.

Silné deště následované vlnou bleskových povodní na začátku loňského července v Ústeckém kraji napáchaly škody 574 milionů korun. Nejvíce škod utrpěly obce, více než 287 milionů korun. Lidem poškodila voda majetek za sto třicet milionů korun. Nejvíce škod na obecním majetku zaznamenalo právě město Děčín. Při povodních v kraji zahynula jedna žena.

Pomoc mohou poskytnout i dlouhodobě nezaměstnaní a to v obcích, které zajišťují veřejnou službu.

„Ano, to je pravda, mohou odjet na postiženou Moravu, uzavřít s některou z obcí smlouvu a my jim to započítáme do hodin stanovených zákonem. Pak se jim nekrátí příspěvek v nezaměstnanosti,“ řekl Vlastimil Fiala z děčínského úřadu práce.

Veřejná služba je určena dlouhodobě nezaměstnaným.

Dávky bez veřejné služby činí 2020 korun, při odpracování 20 hodin měsíčně 3126, při odpracování 30 hodin pak 3678 korun. Veřejnou službu mohou nezaměstnaní lidé vykonat i v okolních městech a obcích.