Lidé v Dolní Poustevně a v celém 
Šluknovském výběžku si mohou oddechnout. Hraniční přechod do Sebnitz totiž pravděpodobně zůstane v provozu. Původní plány německé strany přitom počítaly se čtyřměsíční úplnou uzavírkou. Proti tomu se ale zvedla vlna odporu.

Vyjednali změnu

Podnikatelé i obce v západní části Šluknovského výběžku počítali kvůli zavření přechodu s milionovými ztrátami. Denně totiž projede přechodem v Dolní Poustevně mezi třemi až pěti tisíci aut. Dolní Poustevna se proto snažila vyjednat se saskou stranou zmírnění uzavírky. Povedlo se.

„Přechod bude po dobu opravy Böhmischestrasse jednosměrný a bude řízen semafory. Pro nás je to to nejlepší řešení," říká dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemelka.

Přímo v Sebnitz pak budou auta využívat objízdných tras.  Kromě toho by se měly objevit na obou stranách hranice značky upozorňující na omezení provozu na přechodu. Řidiči by tak mohli více využívat přechody ve Hřensku a 
v Rožanech.

„Úřady doufají, že by tak provoz nynějších asi 3 500 osobních aut za den mohl být snížen na dva tisíce osobních aut za den," říká  Kerstin Nicklisch z radnice v Sebnitz.

Proti záměrům sebnitzké radnice přechod zcela uzavřít bojoval Miroslav Jemelka hned od začátku. Podařilo  se mu získat na svou stranu nejen všechny obce ze Šluknovska, ale i ústecké hejt-manství. Se žádostí o podporu se obrátil i na obyvatele výběžku.

„Určitě nám to hodně pomohlo, pod petici jsme sesbírali 1 600 podpisů, z toho šest stovek z Německa. A hodně nám pomohl i dopis pana hejtmana Bubeníčka, který nám vyjádřil podporu," vysvětluje starosta.

Další přechod?

Podle zástupců obou radnic by pomohl další přechod v této části výběžku.

„Je nutné zdůraznit, že již několik let mohl být v provozu přechod pro osobní automobily mezi Langburkersdorfem a Lobendavou. Kvůli peticím se tak ale opakovaně nestalo. Zatím poslední pokus byl v roce 2009," dodává  Nicklisch.

To potvrzuje i starostka Lobendavy Lenka Hausdorfová.

„O přechod se snažíme poměrně dlouho, vždyť by nám zkrátil cestu do Neustadtu 
o deset kilometrů. Jenže na německé straně se vzbouřilo několik domkářů, dali dohromady podpisovou akci a bylo po přechodu. Přitom na naší straně je vše připravené až ke státní hranici," vysvětluje.

Oprava silnice v Sebnitz
Böhmischestrasse v Sebnitz, které leží na hranici a těsně sousedí s Dolní Poustevnou, vede k hraničnímu přechodu do České republiky. Při povodních před třemi lety byla vážně poškozena opěrná zeď na břehu říčky Sebnitz. Tu se nyní tamní radnice rozhodla kvůli velmi špatnému stavu opravit. Podle původních plánů měla být kvůli opravám nejen Böhmischestrasse, ale i několika přilehlých ulic hraniční přechod zcela uzavřen pro osobní automobily, průjezdný měl být pouze pro cyklisty, případně pro chodce.
Po sérii jednání se ale nakonec povedlo vyjednat místo celosezónní uzavírky pouhé zjednosměrnění ulice.