Vyhláška omezující provozování hazardu platí ve Varnsdorfu od roku 2013. Jako řada jiných měst i největší město Šluknovského výběžku v ní přesně vyjmenovalo adresy, kde je možné hernu provozovat. A právě to se antimonopolnímu úřadu nelíbí.

Varnsdorf se proti prvoinstančnímu rozhodnutí úřadu odvolal. Předseda Rafaj ale jeho námitky zamítl a potvrdil původní rozhodnutí. „Výběr adresních míst provozování město neprovedlo na základě objektivních, nediskriminačních a předem známých kritérií,“ uvedl ÚOHS v tiskové zprávě oznamující zamítnutí odvolání.

„Město Varnsdorf se s právními závěry ÚOHS neztotožňuje, když nemá za to, že by předmětnou vyhláškou jakkoli narušilo hospodářskou soutěž,“ reagoval mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.

Město neskládá zbraně a chce bojovat i nadále. Plánuje podat správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně, který podobné žaloby proti rozhodnutí antimonopolního úřadu řeší. Úřad totiž sídlí právě v jihomoravské metropoli. Pokud by ani tam Varnsdorf neuspěl, může se odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu.

Varnsdorfští zastupitelé zvažovali i úplný zákaz heren, to ale neprošlo. Spornou vyhlášku nakonec schválili na konci roku 2012, platit začala od následujícího roku. Ale i předtím Varnsdorf hazard ve městě reguloval. Stejně jako ve stávající vyhlášce bylo stanoveno deset adres ve městě, kde je možné mít hernu.

Podle ÚOHS tím došlo bez objektivně ospravedlnitelných důvodů k narušení hospodářské soutěže na trhu loterií a hazardních her. „Vyhláškou byli zvýhodněni soutěžitelé, kteří mohou na povolených adresních místech nadále provozovat loterie a provozovny k účelu provozování loterií,“ uvedl dále úřad ve své tiskové zprávě.

Stejně jako v Děčíně

V podobné situaci se před časem ocitl také Děčín, který narychlo přijal novou vyhlášku rušící adresné vymezení míst, kde je možné hazard provozovat. Ale ani to mu nepomohlo a od antimonopolního úřadu dostal téměř půlmilionovou pokutu. I Děčín se obrátil na soud, děčínská žaloba tam leží bez projednání už od loňského července.

Obě města kromě udělení pokuty spojuje také to, že svou vyhlášku před jejím schválením v zastupitelstvu konzultovala s odborem veřejné správy, kontroly a dozoru na ministerstvu vnitra. A v obou případech dali ministerští úředníci kladné stanovisko. Podle jejich názoru tak vyhlášky omezující hazard byly v souladu se zákonem.