Více. Toto slovo zní u všech údajů z letošní národní potravinové sbírky – více prodejen, více dobrovolníků, a především více vybraných potravin pro lidi v nouzi.

O tři čtvrtiny více než před rokem se podařilo díky potravinové sbírce získat sdružení CEDR. Stejně jako loni, tak i letos zde počítali darované potraviny na metráky.

„Letos jsme získali 522,7 kilogramu potravin, to je o 221 kilogram více než loni," říká ředitel krásnolipského sdružení CEDR Miroslav Řebíček.

Jím vedené sdružení provozuje azylový dům v Rumburku, kterému by darované potraviny mohly vystačit na čtyři až šest měsíců. CEDR ale dary nevyužije jen v azylovém domě.

„Potraviny využíváme
i v terénní práci a rozdistribuováváme je i dalším organizacím v regionu," vysvětluje Řebíček s tím, že jim potravinová banka domluvila v jednom místním hypermarketu, že si mohou přibližně třikrát do měsíce přijet pro další potraviny, které potřebují pro klienty.

Nárůst zaznamenali organizátoři sbírky po celé republice.

„Zatím to nemáme ještě přesně sečtené, ale na první pohled je zřejmé, že výtěžek bude vyšší," říká Ladislav Lojka z platformy Byznys pro společnost, která je jedním ze spolupořadatelů sbírky.

O hodně více než loni se podařilo získat i děčínskému Centru sociálních služeb. To je ale částečně dáno i tím, že letos vybíralo v Děčíně jako jediné.

„Letos jsme poprvé měli Albert i Tesco. V Albertu jsme vybrali 360 kilogramů potravin oproti loňským 230. A v Tescu to bylo 950 kilo. O tom se nám ani nesnilo. Musím pochválit pana ředitele z Tesca, který nám poskytl plný servis. Po celou dobu sbírky nám pomáhal 
s tříděním," říká Lenka Plicková z Centra sociálních služeb.

To využije darované potraviny nejen v azylovém domě, ale i v jiných intervenčních službách, jako
je například doléčovací 
centrum. Výnos sbírky by měl pokrýt potřeby na celý rok.

Podle Plickové nejčastěji darovali potraviny mladí lidé, nebo naopak starší. Tedy ti, kteří již většinou mají odrostlé děti.

„Bylo až dojemné vidět, když potraviny, byť třeba jen sáček rýže, darovali lidé, na kterých bylo na první pohled patrné, že sami nemají nadbytek," popisuje zkušenosti z letošní sbírky Lenka Plicková.

V mnoha evropských zemích probíhají potravinové sbírky již několikátým rokem a potravinová pomoc lidem v nouzi je mezi jejich obyvateli běžná.

Například ve Francii se koná každoročně koncem listopadu celonárodní sbírka potravin organizovaná potravinovými bankami ve spolupráci s řetězci.

Pravidelně tato veřejná akce, jako největší charitativní akce v zemi, mobilizuje přes 100 tisíc dobrovolníků ve více než sedmi tisících super a hypermarketech.

Zákazníci těchto velkých obchodů loni nakoupili a odevzdali potravinovým bankám 12 500 tun výrobků, což představuje objem potravin potřebný pro zhotovení přibližně 25 milionů jídel.

Národní potravinová sbírkaNárodní potravinová sbírka je projektem platformy Byznys pro společnost, Armády spásy a spolu-pracující České federace potravinových bank. Projekt se snaží rozvinout diskuzi 
a hledat řešení letitého problému, kdy na jedné straně část občanů trpí nedostatkem jídla a druhá skupina jím plýtvá. Podle kvalifikovaných odhadů žije v zemi na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí.