Dobrovolníci sbírali potraviny v Děčíně, České Kamenici a Varnsdorfu. A stejně jako loni, tak i letos byla sbírka velmi úspěšná.

Více než dvě tuny

Loni darovali lidé na Děčínsku a Šluknovsku přibližně půl druhé tuny potravin. Letos ale byli ještě štědřejší.

„Během letošní potravinové sbírky se podařilo získat na Děčínsku od dárců přibližně 2,2 tuny potravin. Velký růst zájmu jsme ale zaznamenali v celé České republice," říká Jakub Unger z plaformy Byznys pro společnost, která je hlavním pořadatelem národní potravinové sbírky, s tím, že výsledky jsou zatím předběžné a nekompletní.

V Děčíně putovaly potraviny, které lidé věnovali do sbírky, do sdružení Jonáš. To se stará především o lidi bez domova. Potraviny ze sbírky zamířily také do děčínského azylového domu. Pro jeho pracovníky je ale letošní sbírka mírným zklamáním.

„Letos nám lidé darovali 246 kilo potravin, loni to bylo přibližně 420 kilogramů," přibližuje výsledky sbírky Lenka Plicková z azylového domu.
Nejčastěji lidé dávali těstoviny nebo rýži, případně jiné trvanlivé potraviny.

„Spíše dají starší lidé. Asi si více uvědomují, že k tomu, aby potřebovali podobnou sbírku, stačí někdy velmi málo," popisuje zkušenosti ze sobotní sbírky jedna z dobrovolnic z děčínské střední zdravotnické školy.

Někteří i nadávají

Ale ne všichni zákazníci velkých obchodů přijali sbírku pro nejchudší lidi s pochopením.

„Letos se nám poprvé stalo, že nám někdo nadával. Sice to byli asi jen dva lidé, ale dříve se nic takového nestalo," připojuje další postřeh ze sbírky Lenka Plicková.

Ta se bude snažit se svými kolegy, aby darované potraviny vydržely azylovému domu co nejdéle. Kromě každoroční sbírky se azylovému domu daří získat pravidelně potraviny v průběhu roku i z jednoho z děčínských hypermarketů.

„Potraviny dáváme především lidem, kteří vůbec nic nemají. A nemají ještě například ani zajištěné sociální dávky, za které by si mohli nakoupit alespoň základní jídlo," vysvětluje Lenka Plicková.

V děčínském azylovém domě se ročně vystřídá několik desítek lidí. Jeho kapacita je 29 stálých lůžek, dalších osm míst mohou nalézt lidé bez domova v noclehárně.

Pro organizace pracující s lidmi bez domova je taková potravinová sbírka velkou pomocí. Velmi často totiž získají dotace na provoz, ale již ne na potraviny, které potřebují lidem bez domova zajistit.

80 kilo jídla v koši

Národní potravinová sbírka se v ČR poprvé uskutečnila v roce 2013. Platforma Byznys pro společnost se akcí snaží upozornit na problém plýtvání potravinami na straně jedné a nedostatku jídla pro lidi bez prostředků na straně druhé. Podle statistik žije až patnáct procent obyvatel Česka na hranici chudoby a nemohou si dovolit pravidelné jídlo.

Na druhé straně se v České republice každoročně vyplýtvá 80 kilogramů potravin na hlavu, pokud počítáme celou populaci včetně narozených dětí. Národní potravinová sbírka si klade za cíl apelovat na veřejnost, firmy 
i instituce a pomoci tak 
tyto trendy dlouhodobě měnit.

V prvním ročníku sbírky lidé a firmy darovali 66 tun potravin, v roce 2014 to bylo již 173 tun.

Organizaci Byznys pro společnost se spolu s partnery při pořádání loňské sbírky rovněž podařilo dosáhnout významné změny v systému danění potravinových darů, na které lze od roku 2015 v Česku uplatňovat DPH blížící se nule. Firmám se tak významně zjednodušilo darování jídla na charitu.

V mnoha evropských zemích probíhají potravinové sbírky již několikátým rokem a potravinová pomoc lidem 
v nouzi je mezi jejich obyvateli běžná.
Například ve Francii se koná každoročně koncem listopadu celonárodní sbírka potravin organizovaná potravinovými bankami ve spolupráci s řetězci.

Pravidelně tato veřejná akce, jako největší charitativní akce v zemi, mobilizuje přes 100 tisíc dobrovolníků ve více než 7 tisících super a hypermarketech.

Zákazníci těchto obchodů nakoupili a odevzdali potravinovým bankám 12 500 tun výrobků, což představuje objem potravin potřebný pro zhotovení přibližně 25 milionů jídel.

Na konci listopadu a v době před Vánoci probíhají tyto sbírky skoro ve všech státech Evropy – Itálii, Španělsku, Velké Británii, ale i v sousedním Polsku nebo nedalekém Maďarsku.