Stále více lidí se kvůli obří inflaci dostává do existenčních problémů. Počet těch, kteří nemají ani na zajištění základních potravin, roste. Děčín se proto rozhodl spustit potravinovou pomoc. Ta prozatím fungovala ve zkušebním režimu, po přestěhování do nových prostor najede na plný provoz. Azyl najde ve školní jídelně ve Sládkově ulici.

Zkušební provoz spustil magistrát v areálu Střediska městských služeb (SMS) u Střelnice. Od počátku ale bylo jasné, že se jedná jen o dočasné umístění, protože prostory pro podobné účely zcela vyhovující nejsou. Radnice proto hledala ve svých budovách vhodné místo.

V děčínském muzeu připravili novou výstavu věnující se běžnému životu ve válečných časech.
Naděje, zklamání a strach. Výstava v děčínském muzeu ukazuje život za války

„Nyní řešíme zápůjčku části jídelny SMS. Prostory samotné jídelny jsou od těch vybraných pro potravinovou pomoc oddělené, sklad má dokonce i samostatný vchod,“ řekla náměstkyně primátora pro sociální věci Anna Lehká.

Oproti jiným centrům potravinové pomoci to děčínské nepomáhá klientům přímo, ale prostřednictvím spolupracujících organizací, jako je například Charitní sdružení. Ty pak pomoc přerozdělují jednotlivým lidem.

Klienti mají vlastní kódy

Každý klient dostane unikátní kód, na který jsou potravinové balíčky vydávané. Doposud takových kódů v Děčíně vydali okolo třiceti, dohromady ale pomáhají přibližně osmi desítkám lidí. Všichni žadatelé jsou prověřeni odborem sociálních věcí, případně organizací, jejímž prostřednictvím pomoc dostávají. Teprve poté jsou zařazeni do programu.

Z centrálního skladu potravin přiváží jídlo přibližně jednou za tři týdny. Těsně před plánovaným závozem se lidé z SMS, kteří mají pomoc na starosti, spojí s jednotlivými organizacemi, aby byly požadavky na potřebné potraviny co nejpřesnější.

V děčínské nemocnici pokračuje dostavba nových pavilonů, další Krajská zdravotní připravuje.
Děčínská nemocnice prochází modernizací. Některá oddělení čeká dočasné stěhování

S tím, že počet lidí v nouzi kvůli velmi strmě rostoucím cenám nejen potravin, ale i energií roste, odborníci počítají. „V současné době máme 52 klientů nejen z České Kamenice, kteří potřebují potravinovou pomoc. Problémy začínají mít i rodiny, kde oba rodiče chodí do práce,“ uvedla před časem ředitelka českokamenické charity Štěpánka Kecková.

Stydí se říct si o pomoc

Do České Kamenice si pro pomoc jezdí i řada lidí z Děčína. Někteří proto, že dříve žádné centrum potravinové pomoci ve městě nebylo, jiní kvůli tomu, že se stydí říct si o pomoc ve městě, kde by je mohl někdo poznat.

Větší potřeba pomoci dopadne s největší pravděpodobností i na Děčín. Tam počítají s tím, že pokud bude nutné rozšířit kapacitu centra potravinové pomoci, podají si žádosti o dotace na další vybavení, jako jsou chladničky nebo mrazáky. „Pokud to bude potřeba, jsme připraveni pomoc rozšířit,“ dodala Lehká.

Zástupci Děčína se byli před časem inspirovat a načerpat zkušenosti v podobném centru potravinové pomoci, které funguje ve Varnsdorfu.