Malé vesnické pošty jsou opět v ohrožení. Česká pošta totiž pokračuje v projektu převádění nevýdělečných poboček na Pošty Partner, které provozují soukromníci či obce. Ty však na tento druh obchodního partnerství většinou nemají peníze.

Jednou z obcí, kde by měla klasickou poštu nahradit její forma Partner, jsou Staré Křečany. „Špatný výběr partnera by mohl podle smlouvy znamenat konec pošty do tří měsíců,“ řekl starosta Starých Křečan František Moravec, který v pondělí absolvoval další jednání s představiteli státního podniku. Zda obec do partnerství vstoupí, zatím není jisté.

Úplný konec pošty je přitom pro Křečanské nemyslitelný. Řada lidí by se bez jejích služeb neobešla. Nejbližší pošta je v osm kilometrů vzdáleném Rumburku, kde jsou však běžné i hodinové fronty. Řada lidí z Rumburka tak paradoxně raději zajede k přepážce do Křečan.

„Pokud by u nás poštu zrušili, tak by to byl velký problém. Věkový průměr lidí v obci je 54 let a většina seniorů si chodí pro důchody na poštu. Většina z nich navíc nemá auto, takže by do Rumburku museli autobusem,“ popsal možné problémy Luděk Pešek ze Starých Křečan, kde kvůli rušení klasické pobočky dokonce vznikla petice.

V obci s 1300 obyvateli ji doposud podepsalo přibližně 600 lidí. S uzavíráním pošty mají své zkušenosti před lety se zavřela pošta v místní části Brtníky vzdálené od Křečan čtyři kilometry. Prý dočasně, nefunguje však dodnes.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka je Pošta Partner plnohodnotnou alternativou klasické pobočky. Jediným rozdílem má být to, že ji neprovozuje státní firma, ale soukromník nebo obec. „

Z hlediska poskytovaných základních poštovních služeb není mezi pobočkou a Poštou Partner žádný rozdíl,“ uvedl Vitík s tím, že důvodem k převodu na Partnera je snížení nákladů České pošty. Ta v rámci smlouvy svým partnerům část nákladů pokrývá.

„Pokud má být zachován rozsah služeb, tak bychom na to museli mít vlastního zaměstnance. V případě, že by pošta platila to co nyní, tak by to celé postrádalo smysl. Je to stejné jako s mnohým jiným. Co má spravovat stát, to postupně hází na obce,“ dodal starosta Křečan František Moravec.

Pošty Partner nyní fungují v šesti obcích okresu Děčín, například v Kytlicích, Markvarticích nebo Jetřichovicích. Tedy v malých vesnicích s nanejvýš několika stovkami stálých obyvatel.

Se kterými dalšími obcemi Děčínska Česká pošta v současnosti jedná, nechtěl mluvčí Vitík do uzavření těchto jednání prozradit. Jednou z nich je ale Lobendava, která před lety svou poštu uhájila. Tentokrát ale už úspěšná nebyla.

„Natlačili nás do toho, že si musíme od nového roku zavést Partnera, jinak poštu zruší,“ přiblížila problémy Lobendavy její starostka Lenka Hausdorfová. Kdo se bude v Lobendavě o poštu starat, není jasné. Obec na její provoz peníze nemá.