Zlepšit a zkvalitnit život postiženým a sociálně slabým lidem pomůže nové auto, které ve středu dostalo děčínské Centrum sociálních služeb. Na auto za téměř 400 tisíc korun se složili sponzoři.

„Každý ze sponzorů si koupil na  autě reklamu. Tím se celé zaplatilo," říká Miroslav Káninský ze společnosti Kompakt. Ta již několik let tímto osvědčeným způsobem auta „rozdává" zařízením, která by si je sama nemohla ze svého rozpočtu dovolit koupit. Dosud jich společnost po celém Česku uvedla do provozu 398, 
v Děčíně jde o čtvrté auto. Organizace se nemusí starat vůbec o nic, zaplacené jsou například i všechny potřebné pojistky.

Auto budou využívat postižení lidé na různé cesty po městě.

„Auto bude sloužit asi padesáti osobám s mentálním postižením, které mají problémy s pohybem," říká Roman Horn, vedoucí Služeb pro osoby se zdravotním postižením Děčín.

„Bude sloužit ke každodennímu odvážení klientů k lékaři nebo třeba na pedikúru," říká s tím, že za využívání auta zaplatí lidé symbolický poplatek, ovšem pouze v případě, že si auto vyžádají sami. Pokud jedou na plánovanou cestu k lékaři, neplatí nic. Samotný poplatek je navíc velmi nízký – například je nižší, než by lidi vyšla cesta autobusem.

Auto, zakoupené za peníze sponzorů, není žádnou novinkou. Jde o projekt fungující ve vyspělé Evropě.