Péťovi Tesařovi z České Kamenice je deset let. Chodí do školy, hraje si, má kamarády. Narozdíl od svých vrstevníků ale trpí vážnou nemocí: Dětskou mozkovou obrnou (DMO). Kvůli ní má vážné problémy s chůzí a je mentálně zaostalý. V deseti letech chodí teprve do druhé třídy, má za sebou například operaci obrny očního nervu.

Jeho rodina se mu snaží všemožně pomoci. Péťovi totiž hrozí postupem věku zhoršení zdravotního stavu. Naděje rodině svitla, když se podařilo získat kontakt na specializované pracoviště v pražské nemocnici Motol. Jenže! Objednali je až na 26. listopad 2013!

„Bylo mně podrobně vysvětleno, kam a do jakých dveří se máme hlásit. Na můj dotaz, zda to tam ještě za dva a půl roku bude, jsem nedostala odpověď,“ líčí Péti babička Dagmar Stříšková. Z čekací doby byla v šoku – a rozhodla se to tak nenechat.

„Po týdnu se mi podařilo dovolat do zdravotní pojišťovny, zda je možné získat jiného doktora. Řekli, že mi rádi poradí, ale musím poslat nálezy,“ popisuje.

Nehorázně dlouhou objednací dobou je zaskočený i Svaz na ochranu pacientů.

„Tak extrémní zatím zkušenost nemáme,“ přiznal udiveně viceprezident Svazu Josef Mrázek s tím, že by se na ně rodina měla obrátit, pokusí se jí pomoci.

„Rozhodně by to neměli vzdávat. Je možné zažádat i o vyšetření v zahraničí,“ dodal Mrázek.

Motolská nemocnice se nebyla schopná během týdne k dlouhé objednací lhůtě vyjádřit.

„Předal jsem váš dotaz náměstkovi,“ uvedl akorát mluvčí nemocnice Jaromír Morávek. Náměstek se nám do uzávěrky ale neozval…

Péti babičku to ani nepřekvapuje.

„Hledáme pomoc sami, nikdo neměl zatím zájem,“ popisuje trpké zkušenosti s tím, že nejvíce se o DMO dozvěděli nikoliv od lékařů, ale od maminek podobně postižených dětí, s nimiž se setkávají v lázních. „Lékaři pouze konstatují, že je Péťa postižený, ale dál to neřeší,“ dodává.
Péťa to v životě nemá jednoduché. Do školy musí chodit s dozorem, je samotářský a na nové kamarády si vždy dlouho zvyká.

„Když se na něco upne, trvá mu dlouho, že se toho zase vzdá,“ říká jeho babička s tím, že se v současné době Péťa upnul na dětské muzikály – písničky z nich zná zpaměti a zpívá je pořád dokola. „Zajímá se také o počítače a teď o telefony,“ uzavírá.