Elektrárna by měla vyrůst v lokalitě Horní Jindřichov, tedy jihovýchodně od města a několik set metrů od německých hranic nedaleko průmyslové zóny.
„Součástí investice je kombinovaný zdroj elektrické energie a tepla, kde jako palivo bude použita čistá biomasa. To s sebou přináší vznik zhruba 100 pracovních míst s různými požadavky na vzdělání,“ uvedla mluvčí úřadu práce Eva Maříková.

Jméno investora ale odmítla potvrdit.

Krom energetického zdroje mají být součástí areálu i další provozy, zaměřené především na obsluhu spalovny.

„Odhad dopadu provozu celého areálu na vznik nových pracovních míst se pohybuje kolem 250. Jedná se zejména o služby v zemědělství, dopravní profese a ubytovací a restaurační služby,“ dodala Maříková. Úřad práce už prý je s investorem v kontaktu, zahájení plného provozu se prý předpokládá na rok 2014.

Investorem je zřejmě firma ASK Energo Investment, která s podobným záměrem letos neuspěla v Košťanech na Teplicku a v Klášterci na Chomutovsku. V obou případech nesou projekty i shodné jméno.

„Je to megalomanská akce, kterou místní občané už dříve odmítli, diskuse proto byla bezpředmětná. Mohlo by se tím zhoršit životní prostředí, my Češi totiž umíme perfektně obcházet všechny normy,“ řekl starosta Košťan František Voháňka.

Pokud to je skutečně stejný projekt, mělo by se jednat o zdroj o výkonu dvaceti megawattů, spojený s linkou na výrobu pelet o výkonu 50 000 tun ročně.

Firma má anonymní akcie na majitele. Podle informací Děčínského deníku stojí za výstavbou bývalý krajský radní Mirko Bernas. Ten má v plánu také postavit rekreační středisko ve Fukovském výběžku.

Rumburská radnice ale zatím informace mírní.

„Průmyslová zóna je města a žádný návrh na podobnou investici ještě neprošel ani radou města. Proto ten záměr ještě opravdu nelze považovat za hotovou věc,“ řekla mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová.

Podobná situace panuje také na krajské úrovni. Případnou výstavbu by totiž musel posoudit i krajský úřad.

„Podle dostupných informací by se mělo jednat o podlimitní stavbu. Do dnešního dne ale takové oznámení na krajském úřadu nemáme,“ řekla mluvčí krajského úřadu Magdaléna Hanáčková.

V případě vážného zájmu bude muset ale podle Hanáčkové taková stavba projít běžným řízením EIA. To navíc podle zkušeností z minulosti trvá nejméně jeden rok, ve většině případů však ještě mnohem déle.

Autor: Alexandr Vanžura, čtk