Za specializovaným ultrazvukovým vyšetřením již maminky ze Šluknovského výběžku nemusí dojíždět do vzdálených nemocnic. Stejné specializované ultrazvukové vyšetření jim udělají i v mnohem bližší klinice v Sebnitz v sousedním Německu. A to dokonce čeští lékaři.

„Pokud nadcházející maminky potřebují specializované ultrazvukové vyšetření pro určení osobního rizika vrozené vývojové vady, nebo chromozómové odchylky u jejich těhotenství, nebo si jen prostě sami přejí mít jistotu, že tyto možné komplikace jejich graviditu nezatěžují, potom se mohou na naši kliniku obrátit,“ potvrdili porodníci Pavel Rubeš a Radovan Korkoš, pracující na Sächsische Schweiz Klinik v Sebnitz.

Lékaři upřesnili, že potřebná vyšetření provedou na nejmodernějším ultrazvukovém přístroji .

Odborné služby za pár stovek

Snahou obou porodníků pracujících na německé klinice je poskytovat odborné služby i pacientkám v příhraničních oblastech Ústeckého kraje.

„Službu nabízíme od začátku tohoto roku a zatím ji využilo několik stovek českých rodiček,“ řekl Pavel Rubeš.

Porodník vysvětlil, že v současné době u nich probíhá zatím časově neohraničené období, kdy všechna potřebná vyšetření v rámci sebnitzské kliniky, například screening v prvním trimestru, Double test, včasnou ultrazvukovou detekci vrozených vývojových vad, fetální echokardiografii a jiné nabízí pouze za úhradu materiálových nákladů na vyšetření a úhrada nepřevyšuje částku 20 Euro. Honorář za práci si lékaři neúčtují.

Oba lékaři také potvrdili, že nastávající maminky dostanou výsledky vyšetření v českém jazyce a pokud mají zájem udělají jim i 3D obrázky, které jim vypálí na CD.

V ordinaci gynekologa

O možnosti absolvovat speciální ambulantní vyšetření se budoucí maminky většinou dozvídají od svých ambulantních gynekologů, kteří možnost vyšetření na německé klinice vítají.

„Myslím si, že je výborná věc a samozřejmě o této možnosti mé maminky informuji. Od mých pacientek, které toto vyšetření v Německu absolvovaly, vím, že byly velice spokojené a také si pochvalovaly skutečnost, že je toto vyšetření přišlo levněji, než v českých specializovaných zařízeních,“ potvrdila děčínská gynekoložka Marcela Černá.

Šetří čas

Vyšetřeními v nemocnici v Ústí nad Labem nedávno prošla i Alena Černá. Kdyby ale věděla, že podobná vyšetření mohla absolvovat i v sousedním Německu, možná by se prý rozhodla pro bližší nemocnici. „Byla jsem spokojená i v české nemocnici, ale cesta do Sebnitz by mi ušetřila čas,“ poznamenala nadcházející maminka.