Vznik speciální pořádkové jednotky paradoxně oslabil obvodní oddělení policie v Ústeckém kraji. Přešli do ní jejich zaměstnanci, nikdo je ale ve služebnách nenahradil. Podle starosty Starých Křečan Františka Moravce do ní přešlo 51 policistů z obvodních oddělení, kteří tam teď chybí.

Starostové ze Sdružení pro rozvoj Šluknovska podle Moravce od začátku tvrdili, že zřízení speciální policejní pořádkové jednotky Ústeckého kraje bezpečnostní situaci v regionu nevyřeší.

„Chtěli jsme navýšení počtů policistů na odvodních odděleních," řekl Moravec s tím, že ti by pak mohli být součástí krajské pořádkové jednotky. Ta se od speciální liší tím, že její členové pracují na obvodních odděleních a v případě potřeby je velení jednotky svolá.

Speciální pořádková jednotka měla v počátku slíbeno 170 tabulkových míst. Za policisty, kteří by odešli z obvodů, byl přislíbený nábor. Ten byl ale podle dřívějších informací policie problematický také v tom, že uspělo jen velmi málo uchazečů. Podle Moravce, který sám pracoval 30 let jako policista, přišlo do speciální pořádkové jednotky z civilu jen 28 lidí a devět z jiných ozbrojených složek.

„Problém navíc je, kdo bude nahrazovat na obvodech ty policisty s praxí," dodal starosta.

Stav speciální jednotky potvrdil i náměstek krajského policejního prezidenta Oldřich Zeman. „V současné době má jednotka asi 90 členů, přibližně 20 z nich je ve škole," řekl. Žádný další nábor zatím nepokračuje, ani do speciální pořádkové jednotky, ani na obvodní oddělení.

Vytvoření krajské speciální pořádkové jednotky v Ústeckém kraji slíbili premiér Petr Nečas  tehdejší policejní prezident Petr Lessy poté, co loni v srpnu vypukly ve Šluknovském výběžku protesty namířené proti nepřizpůsobivým obyvatelům.