Na téměř dvacet milionů korun narostly během let dluhy lidí za poplatky za svoz odpadu. To je téměř tolik, kolik by magistrát měl vybrat za letošní rok. Další desítky milionů lidé dluží za pokuty nebo na nájemném, na kterém dluží přes 35 milionů. Celkem městu chybí díky dluhům v pokladně více než 90 milionů korun, tedy přibližně osmina ročního rozpočtu.

„Dneska jsou dluhy problémem naší civilizace. Pětina lidí má nějaký problém. Což je mnohem větší číslo, než jsme čekali. Z pohledu republiky je to velmi tristní, naprosto atypické ve srovnání s jinými kraji, kde nemají města takové problémy se svými dlužníky," říká radní Vlastimil Pažourek.

Podle sdružení Solus má v Děčíně problémy se splácením svých pohledávek přibližně 8 tisíc lidí. V tom ale nejsou započteny dluhy právě u magistrátu v řádech desítek milionů.

„Když se to sečte, tak zjistíme, že je tu opravdu velká spousta lidí, která má značné problémy s placením účtů," pokračuje Pažourek.

Například za poplatky za svoz odpadu eviduje magistrát téměř 12 tisíc dlužníků z celkem asi 52 tisíc plátců poplatku.

„Počet 11 830 je počet plátců, kteří nám dluží. A pod jedním plátcem může být i celá čtyřčlenná  rodina.  Takže ve skutečnosti dlužících poplatníků je mnohem více," vysvětluje vedoucí oddělení správy daní a poplatků Zdeňka Čečáková.

Roční předpis je přibližně 24 milionů, z toho se přibližně tři miliony nepodaří vybrat. V průběhu let se tak dluhy za svoz odpadu vyšplhaly na 20 milionů. Velkým problémem jsou dluhy za odpady pro čerstvé dospěláky, za které rodiče poplatek neplatili.

„V okamžiku dovršení 18 let se stanou dlužníkem města. Oproti dřívějšku jim ale tento dluh ze zákona odpustit nemůžeme," doplnila Čečáková.

Jeden čas uvažoval magistrát také o odprodeji části pohledávek ve výši přibližně 40 milionů korun. Jenomže nabídka od vymáhacích společností magistrát zarazila.

„Nabídli nám hrozně málo, přibližně dva miliony. Navíc pokud bychom pohledávky přeprodali, byl by to krok proti lidem. Vymahačské firmy se totiž mnohdy nechovají zrovna korektně," řekl Vlastimil Pažourek. Město se tak snaží postupně dluhy vymáhat samo a povoluje dlužníkům i relativně nízké splátky.

DLUHY V DĚČÍNĚ
Za poplatek za svoz odpadu dluží 11 830 lidí téměř 20 milionů, na pokutách dluží více než šest tisíc lidí přes 21 milionů a na nájemném dluží 698 lidí přes 35 milionů korun.
Přičemž každý dlužník může mít několik dluhů.