Hromady odpadků, které se do kontejnerů už nevešly. Tak to vypadá kolem popelnic především ve velkých městských částech Děčína. Lidé si kvůli nim často stěžují na nepořádek a zápach. To by se na většině odpadky zatížených místech mělo stát minulostí. Město totiž objednalo častější vyvážení směsného i separovaného odpadu.

Vedení magistrátu si od tohoto kroku slibuje čistější město. Doufá také, že se obyvatelé budou i nadále snažit odpady pečlivě třídit. „Víme, že si lidé častější svozy odpadů žádali, protože produkce odpadů roste, nicméně jsme museli vše pečlivě připravit tak, abychom neporušili zákon o veřejných zakázkách,“ vysvětlil primátor Děčína Jaroslav Hrouda. Zákon totiž omezuje, o kolik se může cena soutěžené zakázky navýšit. Jasně také říká, za jakých podmínek je to možné.

Častější cesty popelářů po městě vyjdou Děčín na poměrně velké peníze. Týdně za ně zaplatí navíc 77 tisíc korun. To je ročně oproti stávajícímu stavu přibližně o čtyři miliony korun více. O přesném termínu, od kdy mohou lidé počítat s vyšší frekvencí vyvážení popelnic, bude město informovat na svém webu a sociálních sítích.

Navýšení počtu svozů směsného komunální odpadu se týká sídlišť Bynov a Boletice. Na boletickém sídlišti se dosud svážel každou středu, nově to bude vždy v úterý a v pátek. Na bynovském sídlišti vyváží popeláři černé popelnice vždy v úterý, nově to bude nejen v úterý, ale také v pátek, tedy také dvakrát týdně. Jen v těchto dvou čtvrtích se to týká více než 200 popelnic na směsný odpad. 

Častěji vyvezou také tříděný odpad

„Dále rozšíříme svozy směsného odpadu i v Podmoklech a Děčíně 1. Harmonogram svozu se v těchto lokalitách nemění, odpad se tu nadále bude svážet dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek, rozšířili jsme nicméně svoz dvakrát týdně o další popisná čísla,“ řekl radní města Ondřej Smíšek, který vede pracovní skupinu zabývající se odpadovým hospodářstvím.

Technické služby vyvezou častěji také barevné popelnice na plasty nebo papír. Město je doposud nechalo vyvážet v celém Děčíně jednou týdně, nově to bude dvakrát do týdne. Papír se bude svážet v pondělí a ve čtvrtek, plast ve středu a pátek. „Chceme, aby lidé v našem městě co nejvíce třídili odpad, proto navyšujeme svozy také plastu a papíru. Lidé si často stěžují na to, že jsou kontejnery na tříděný odpad přeplněné a oni nemají kam odpad vytřídit,“ dodal primátor.

Dohromady je v Děčíně 263 míst, kam mohou lidé dát separovaný odpad. Na nich je téměř 550 popelnic na papír a plasty, které mají celkový objem přes 550 metrů krychlových. Ani to ale nestačilo a na mnoha místech popelnice krátce po vyvezení opět „přetékaly“.

Od Nového roku si lidé žijící v Děčíně musí za svoz odpadů výrazně připlatit. Poplatek stoupl z 500 na 750 korun. Jeho výše byla stejná šestnáct let, po tuto dobu ale výrazně stouply náklady spojené s vyvážením popelnic a následnou likvidací odpadu. Do loňského roku Děčín vydal na odpadové hospodářství přibližně dvakrát tolik, než kolik vybral na poplatcích.