Po projednání v obecních zastupitelstvech se rozhodly poslat peníze do Lužické nemocnice dvě obce ze Šluknovského výběžku.
Se žádostí o příspěvek sto korun za každého obyvatele se na podzim začala obracet na jednotlivé obce Lužická nemocnice. A již se jí podařilo první příspěvky na vybavení jednotlivých oddělení z obecních rozpočtů získat.
„Chceme navázat dlouhodobou spolupráci. Naprosto chápeme, že je konec roku a obecní rozpočty jsou napjaté. Ale že se některé obce rozhodnou nepřispět, neznamená, že své rozhodnutí nezmění třeba příští rok, kdy budou moci s příspěvkem počítat při přípravě rozpočtů," říká ředitel Lužické nemocnice Petr Dubravec.
Jednou ze dvou obcí, které se již rozhodly přispět rumburskému špitálu, jsou Staré Křečany. Ty ještě letos pošlou do sousedního Rumburka 130 tisíc korun, které se jim podařilo najít v obecním rozpočtu. Ten se pravidelně pohybuje mezi 14 a 15 miliony korun.
„Myslíme si, že je důležité nemocnici podpořit. Kraj se tváří, že pomůže, až když bude nejhůře. A to se obáváme, že by došlo k výraznému útlumu provozu nemocnice," vysvětluje starokřečanský starosta František Moravec.
Pokud by totiž došlo k výraznému utlumení provozu v Lužické nemocnici, museli by pacienti dojíždět desítky kilometrů daleko.
„Stojíme o to, abychom tu nemocnici měli. Dojíždět do Děčína, České Lípy nebo do Německa je nesmysl," dodává František Moravec.
Podle jeho slov se ale nejedná o závazek každoročně posílat do nemocnice peníze. Příští rok vedení špitálu obci předloží vyúčtování a ta se následně rozhodne, zda podpoří Lužickou nemocnici znovu.
Peníze na podporu rumburské nemocnice pošle také Doubice, nejmenší obec okresu Děčín. Ta přispěje více než deseti tisíci korun. Naopak další dvě obce se rozhodly prozatím nepřispět – Lobendava a Dolní Podluží.
Vedení Lužické nemocnice v nejbližší době čeká představení v dalších městech.
„Jsme pozváni do Šluknova, Varnsdorfu, Krásné Lípy a do Lipové," přibližuje nejbližší jednání ředitel nemocnice Dubravec.
V některých městech předem avizovali spíše nechuť Lužické nemocnici přispět na vybavení. Především u větších měst se totiž jedná o poměrně velké částky, například Varnsdorf by měl zaplatit více než půldruhého milionu.
Podle ředitele Lužické nemocnice ale nemusí obce zaplatit celou částku.
„Jsme rádi za každou korunu. Pokud se nám podaří ale celou částku, která se pohybuje kolem čtyř milionů, dát dohromady, nebudeme se muset omezovat jen na malé investice v řádech desítek tisíc, jako jsou například postele. Díky sdružení prostředků si totiž budeme moci dovolit investici například do nákladnějších přístrojů," dodává Dubravec.
S žádostí o příspěvek se na obce vedení nemocnice obrátilo na zářijovém jednání Sdružení pro rozvoj Šluknovska. Zástupcům obcí byly představeny statistiky nemocnice zahrnující například rozdělení pacientů podle místa trvalého bydliště.
Přestože z Rumburka jich pochází přibližně pětina, drtivá většina nákladů na chod nemocnice byla hrazena z rozpočtu Rumburka. Jen za poslední dva roky poslala radnice do nemocnice přes 30 milionů. Částečně na zvýšení základního jmění, částečně na úhradu dluhů.