O domov, doklady, fotky z dětství, oblečení, notebook a také milovaného psa Ringa – o to všechno přišla při lednovém požáru Alena Havlíčková z Rybniště. Oheň totálně zničil její chatku, kde žila jako matka samoživitelka se dvěma dcerami. Od té doby bydlí u kolegyně z práce a snaží se znovu postavit na vlastní nohy.

„Tři roky jsem na tom pozemku pracovala. Mám ho pronajatý od obce. Ještě jsem to neměla dodělané," říká Alena Havlíčková nešťastně. Přiznává, že psychicky na tom není v současné době moc dobře.

Na 18. leden letošního roku proto jen těžko zapomene – právě ten den jí volali do práce v Krásné Lípě, že její domov devastují plameny. I když hasiči nakonec požár zkrotili, škody byly nenávratné. V plamenech například zahynul jeden z jejích dvou psů – Ringo.

Naštěstí se ale nestalo nic oběma dcerám. Sedmnáctiletá slečna i šestiletá dívenka byly naštěstí v době požáru mimo chatku. Všechny tři teď společně bydlí nedaleko místa požáru – v apartmánu, který jim poskytla kolegyně z práce. Tady ale mohou být pouze do konce května. Do té doby si musí najít nové bydlení.

Oheň chatu, kde paní Havlíčková s dcerami žila, kompletně zničil. „Jsem zvyklá si pomáhat sama, ale teď jsem vděčná za každou pomoc. Drží mě to nad vodou,"  říká Alena.
Jedním z jejích pomocníků je i kolega z práce Jiří Mikuš.

„Je to moc smutný příběh," říká. „V práci jsme vybrali nějaké peníze, ale chtěl jsem něco většího. Inspiroval mě příběh rodiny, které vyhořel dům, a přes ADRU se vybralo přes 240 tisíc," říká Mikuš s tím, že se proto na ADRU obrátil s prosbou o vyhlášení sbírky.

„ADRA tuto sbírku opravdu vyhlásila," potvrdil Děčínskému deníku kazatel Miroslav Bísek. Každý, kdo na konto paní Havlíčkové přispěje, může, pokud bude chtít, dostat o poskytnutí daru potvrzení.

„Sbírka není nijak časově omezená," dodal Bísek.

Pokud by se nějaké peníze vybraly, Alena Havlíčková by si za ně pořídila jiné bydlení. Do paneláku ale rozhodně jít nechce. Má k tomu několik důvodů – například se stále stará o druhého psa, Sáru, se kterou chodí každý den na procházky. Oba psy si pořídila 
v útulku. Sára teď přespává 
v noci na spáleništi.
„Nechci ji vracet do útulku, ani ji dávat jiným lidem," říká Havlíčková rozhodně. „Pro mě je ideálním bydlením chata se zahradou," dodává.

Jak můžete přispět?
Sbírku pro paní Havlíčkovou vyhlásila organizace ADRA.
Číslo účtu, na které můžete přispět, je: 94279427/0300, variabilní symbol je 900. Každý, kdo přispěje, může požádat o potvrzení daru na tomto emailu: nadace@adra.cz.