Přijďte do knihovny a půjčte si co nejvíce knížek, vyzývá děčínská městská knihovna své čtenáře. Za měsíc ji totiž čeká stěhování, které v Děčíně nemá obdoby. Po téměř osmdesáti letech opouští svou budovu v Podmoklech a přestěhuje se do nové knihovny na břehu Labe.

Podmokelská knihovna přivítá poslední čtenáře v sobotu 30. června. Poté čeká její zaměstnance spolu s lidmi ze Střediska městských služeb nelehký úkol. Během letních prázdnin celou knihovnu přestěhovat.

„Čeká nás stěhování necelých 200 tisíc svazků, které musíme převézt do nové knihovny. Proto jsme se rozhodli požádat naše čtenáře, aby nám se stěhováním pomohli. Po dobu prázdním si mohou knížky půjčit až na čtyři měsíce, kdy si je půjčí ve staré budově a vrátit je přijdou do nové knihovny," říká ředitel děčínské městské knihovny Ladislav Zoubek s tím, že čtenáři tak vytvoří pomyslný stěhovací řetěz.

Všechny knížky, které zůstanou v knihovně, bude třeba uložit do krabic. Těch by mohly být až čtyři tisíce, nejlépe se na podobné stěhování hodí ty od banánů.

S podobnou výpomocí čtenářů již děčínská knihovna má zkušenost. Před více než deseti lety procházela kompletní rekonstrukcí půjčovna pro dospělé a zároveň knihovna přecházela na nový výpůjční systém.

„Tehdy nám čtenáři hodně pomohli. A myslím, že nám pomohou i tentokrát. Kolik knížek si ale půjčí, je těžké odhadnout. V současné době je mezi čtenáři přibližně 30 tisíc svazků," doplnil Zoubek.

Současná budova knihovny zcela neosiří, bude zde pobočka určená čtenářům především z Podmokel.

Podmokelská knihovna byla až do sedmdesátých let minulého století jedinou účelovou stavbou v celých Čechách určenou již při její stavbě pro knihovnu.

Práce na její stavbě byly zahájeny na základě rozhodnutí rady města 8. května 1930 a 30. května 1931 ukončeny.

V přízemí byla půjčovna, v prvním patře čítárna a městské muzeum. Ve druhém patře byl a dosud je velký přednáškový sál s vynikající akustikou, kam se vejde až 400 osob.

ČÍSLO DNE: 150
Na více než 150 milionů korun vyjde nová budova knihovny na pravém břehu Labe. Vznikla úplnou přestavbou bývalého kulturního centra Československé plavby labsko-oderské Atlantik. Z toho zůstaly prakticky jen základy a sklepy. Vše ostatní museli během posledního roku postavit stavaři úplně nové. Podle původních plánů měla stát knihovna necelých 170 milionů, následně se mluvilo až dokonce o 200 milionech. Součástí knihovny bude také multimediální sál umístěný v nejvyšším patře nové budovy nebo městské informační turistické centrum.