Turistická sezona je v plném proudu a památky bojují o zákazníky. Jak se snaží získat jejich přízeň v místech, která nejsou turisticky známá, nebo se zde nenachází žádná zajímavá kulturní památka?

Příkladem, že turisty si lze udržet, může být Česká Kamenice. Město leží v krásné krajině, a přestože zde nejsou významné památky, podařilo se přilákat masy turistů z Čech i zahraničí.

„Poděkovat musíme i České televizi, která o Kamenici natočila několik reportáží a pomohla tím město i okolí hodně zpropagovat,“ přiblížil vedoucí infocentra Jaroslav Tichý.

Třeba turisté z Německa městem už jen neprojíždějí, ale zdrží se zde i několik dní. „Toho se nám daří docílit dobrou spoluprací s místními podnikateli v oblasti ubytování,“ dodal Tichý.

Na jinou kartu vsadili třeba v Lovosicích. Receptem na to, jak zde turisty zdržet, se stala kultura. „Přibylo mnoho festivalů, především hudebních, které do Lovosic přilákají hodně návštěvníků, kteří zde zůstanou dva tři dny,“ řekla Michaela Cimrová z lovosického infocentra.

Jednou ze „zapomenutých“ památek Ústeckého je zámek ve Vrbičanech. Ten se několik let opravuje ze soukromých zdrojů a bojuje o každého návštěvníka. Peníze ze vstupného totiž pomáhají další obnově zámku. Památka však trpí špatnou dopravní dostupností. Obec neleží na železnici a autobusová doprava je nedostatečná. A o víkendech během letních prázdnin do Vrbičan nezajíždí autobus vůbec. Přesto návštěvnost zámku stoupá.

„Velkou část návštěvníků tvoří sběratelé turistických známek a vizitek. Během let se též podařilo uspořádat mnoho akcí, které už mají své stálé návštěvníky. Například Den řemesel nebo Medovinobraní,“ řekl kastelán zámku Petr Chaloupka.

„Výhodou i nevýhodou zámku je, že je stále v rekonstrukci. Nemůžeme sice návštěvníkům nabídnout rozsáhlé sbírky, ale na druhou stranu, když se k nám vrátí třeba za několik týdnů, vždy tu na ně čeká nějaká novinka v podobě jiné výstavy nebo nově zrekonstruované části zámku,“ dodal kastelán.