Stohy balení vody, desinfekčních prostředků, drogistického zboží, lopaty, hrábě a další nářadí, ale i jídlo a oblečení. To není náplň nějakého skladu, ale tak dnes vypadá obecní úřad v Markvarticích. Je totiž místem, kam se přiváží veškerá humanitární pomoc pro oblasti postižené bleskovou povodní.

„Něco je konkrétně pro nás, třeba ve čtvrtek přivezli dar za padesát tisíc korun. V jedné z vesnic se lidé složili a dovezli křovinořezy, wapku a další věci,“ pochvaluje si markvartický starosta Petr Hodboď.

Lidé drží při sobě

Jeho zástupkyně Blanka Novotná okamžitě vyjmenovává další, kteří přispěli. „Nemůžu vyjmenovat všechny, na někoho bych zapomněla a to by mi bylo líto. Máme celý seznam dárců, každému extra nějakým způsobem poděkujeme, až bude čas. Třeba velkou radost udělal dar od zaměstnanců jednoho velkého pražského supermarketu, kteří uspořádali sbírku a její výtěžek sem dodali,“ říká Novotná. Vůbec si nemyslí, že by Češi byli národem závistivců a nepřejících lidí. „Povodně to jasně dokázaly, když o něco opravdu jde, dokáží lidé držet při sobě a druhému pomoci, to je fakt moc příjemné zjištění,“ tvrdí mladá místostarostka. Hodnotu darů, které obyčejní lidé, ale i politici a organizace na Děčínsko poslali, odhaduje na desítky tisíc korun. Vzápětí se ale opravuje. „Určitě to budou i statisíce, vždyť jen to nářadí kolik muselo stát peněz,“ přemýšlí. A to prý nezapočítává práci lidé, kteří do vsi přijeli pomáhat. „Třeba pětadvacet silných chlapů, vytrhali zničenou podlahu v tělocvičně, hrozně pomohli,“dodává.

Ve čtvrtek dopoledne dorazili do Markvartic i hasiči ze Žiliny na Kladensku. Přivezli čisticí prostředky, prášky, kbelíky, lopaty Celou akci organizovali tamní hasiči ve spolupráci s obecním úřadem.

Dorazili hasiči ze Žiliny na Kladensku

Původně ale žilinští uvažovali o tom, že uspořádají humanitární sbírku pro stejnojmennou obec. Od této myšlenky ale nakonec upustili. ,,Podobnou sbírku samozřejmě nepořádáme poprvé. Dříve jsme pomáhali lidem v zaplavených oblastech na Moravě, východních Čechách i na Mělnicku,“ říká starostka Žiliny Božena Horešovská.

Samotní členové sboru dobrovolných hasičů mezi sebou vybrali 12 tisíc korun, za něž nakoupili materiál, který lidé na Děčínsku budou potřebovat.

,,Ze zkušenosti víme, že lidem nejčastěji chybí čistící prostředky nebo lopaty na vyklízení bahna,“ dodává dobrovolný hasič ze Žiliny Milan Šebek.

V minulosti žilinští aktivně pomáhali při povodních v roce 2002, kdy likvidovali následky záplav v Hoříně na Mělnicku. Strávili zde celý týden.

Alice Klaubenschalková
Matěj Říha