Až několik stovek lidí se může brzy ocitnout na ulici. Ve Varnsdorfu se totiž chystá realitní obchod roku, při kterém může změnit majitele více než polovina problémového sídliště Kovářská. To chtějí jeho současní majitelé prodat v aukci, protože pronajímání bytů nejchudším pro ně přestalo být zajímavé.

„Rozhodli jsme se s kolegou zaměřit se na jiné podnikání,“ vysvětluje Jan Pražák, jeden ze dvou majitelů více než 120 bytů, které budou na prodej.

Stalo se tak jen necelé tři měsíce poté, kdy Varnsdorf omezil do těchto domů výplatu sociálních dávek. Byznys s chudobou, jak se říká pronajímání bytů za přemrštěné ceny lidem žijícím ze sociálních dávek, tak přestává v Kovářské ulici vynášet.

Jako první půjde do prodeje dům, ve kterém je 23 bytů a jeho vyvolávací cena je 1,7 milionu korun. Pražák se ale netají tím, že by z aukce rád získal více. Před pěti lety totiž majitelé investovali do každého domu pět milionů korun. Nové jsou například fasády, zateplení střechy nebo okna.

Kdo se stane novým vlastníkem více než poloviny sídliště, bude jasné ve druhé polovině března. První zájemci o koupi domů se údajně hlásí už nyní.

Podle Jana Pražáka oslovili s nabídkou na odkup těchto bytů i varnsdorfskou radnici, ta ale nabídku jako příliš vysokou odmítla. „Měli představu 60 tisíc korun za byt, což je naprosto nesmyslná cena,“ tvrdí Pražák.

close Sídliště Kovářská ve Varnsdorfu. info Zdroj: Michal Šafus zoom_in

Podle místostarosty Josefa Hambálka je 30 milionů, které za 120 bytů majitelé chtěli, nereálných. Odvolává se přitom na cenu domů v Hrnčířské ulici, které byly na prodej nedávno. „Ty domy přitom byly v mnohem lepším stavu, než jsou ty na Kovářské,“ oponuje Hambálek.

Přesto se ale možná město do aukce domu zapojí. Příští týden se totiž sejdou zastupitelé, kteří by případnou přihlášku do aukce měli projednat. Stejně jako se to stalo v případě domů v Hrnčířské ulici v závěru minulého roku. Strop, na který pak město šlo, stanovili radní. Jejich jednání je totiž na rozdíl od jednání zastupitelstva neveřejné, a tak by předem nebyla prozrazena nejvyšší cena, na kterou bylo město ochotné jít.

Pro Varnsdorf může prodej domů na Kovářské znamenat velký problém. V prodávaných bytech totiž bydlí stovky lidí. Podle nájemních smluv jim v případě prodeje mohou tyto smlouvy vypovědět. Znamenalo by to, že by se bez střechy nad hlavou mohlo ocitnout 300 až 400 lidí. Pro ně by Varnsdorf dostatek bytů neměl, volných jich má jen pár desítek.

Problémy by případné vystěhování takto velkého množství lidí mohlo přinést okolním obcím. Velké těžkosti dělají nově přistěhovaní žijící ze sociálních dávek například ve Starých Křečanech. Těžkosti pociťují také v Krásné Lípě, kam se začínají stěhovat.

„Během jednoho týdne se nám přihlásili tři noví plátci za svoz odpadu. A každý platí za celou rodinu,“ popisuje situaci v Krásné Lípě její starosta Jan Kolář.