Krajský úřad jednal s praktickými lékaři několik týdnů. Většina na doporučení právníka sdružení praktických lékařů využila varianty sloužit pohotovost ve vlastních ordinacích.

„Není to určitě dobrá zpráva pro pacienty, děčínská pohotovost bude totiž každý den jinde, a v některých dnech dokonce i v Benešově nad Ploučnicí, České Kamenici, Ludvíkovicích a v Jílovém. Pacientům to akorát komplikuje přístup k péči,“ prohlásil ředitel krajského úřadu Milan Zemaník.

U praktických lékařů tak nastala naprosto stejná situace jako u stomatologů. Také oni slouží pohotovosti ve vlastních ordinacích. „Bylo na každém z lékařů, jak se rozhodne. Zda sloužit ve vlastním, nebo v nemocnici. V obou případech dostanou stejně peněz. Takže pohotovost vlastně budou dotovat, protože v tom není zahrnuta režie,“ uvedla šéfka Sdružení praktických lékařů na Děčínsku Jarmila Pavlovičová.

Rozpis služeb lékařů pohotovosti včetně adres a kontaktů zveřejnil na svém webu děčínský magistrát i krajský úřad. „Rozpis bude k dispozici také na recepcích magistrátu, v informačních centrech, v autobusech městské dopravy a v předprodeji dopravního podniku,“ uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.

Praktičtí lékaři odmítají, že nechtěli sloužit na pohotovosti, jak tvrdil kraj. Nelíbilo se jim pouze to, že musí zároveň s pohotovostí zajišťovat i práci koronera. Nyní ti, kteří budou sloužit ve svém, koronera dělat nebudou. Ten musí vyrazit ke každému úmrtí mimo zdravotnické zařízení.

Tedy k lidem zemřelým doma, při nehodách nebo třeba po kolapsech na ulici. Problém byl v především v tom, jakým způsobem byla práce koronera honorována. Zaplaceno totiž dostal pouze za výjezd k zemřelému. Za pohotovost ale ne. A to přesto, že musel být připraven v době své služby kdykoliv k takovému případu vyjet.

„Přijela jsem k domu, kde měl zemřít člověk. Dům byl ale zavřený, takže museli přijet policisté, hasiči, policejní technici. Dohromady jsem u tohoto případu byla pět hodin,“ přiblížila práci koronera Pavlovičová. Za každý takový výjezd lékaři dostávají 500 až 1000 korun. Při dlouhém výjezdu tak mají výrazně méně než při pohotovosti.

Další věcí, která se lékařům nelíbila, byl původní rozpis pohotovostí od krajského úřadu. Ten s nimi totiž rozpis nekonzultoval. Stalo se tak, že se v několika případech trefil do dovolené některých praktiků.

Přestože se více než polovina praktických lékařů rozhodla sloužit pohotovost ve vlastních ordinacích, kraj své snahy o jejich návrat do nemocnice nevzdává. „Budeme do budoucna preferovat návrat pohotovosti do ordinace v nemocnici, abychom nemuseli řešit cestování pacientů. Navíc i předseda sdružení praktických lékařů vždy tvrdil, že bez zázemí nemocnice není dobré pohotovost sloužit,“ dodal náměstek hejtmana Stanislav Rybák.