Podle jejího šéfa Jana Vondrouše vznikla na základě ideových proudů ČSNS. Svoboda v tom ale vidí nejspíš parazitování na politické historické značce. „Nevím o žádných proudech, ale pouze o ambiciózních a bezpáteřních lidech, kteří usilují o přivlastnění historické strany,“ uvedl Svoboda s tím, že ČSNS dál existuje a čeká na ukončení konkurzu.

GrafikaZdroj: Deník„Politologové by měli vědět, že se pojmenováním strany dopustili několika porušení platných zákonů,“ dodal Svoboda.

Vondrouš označil Svobodovu stížnost Ústeckému deníku za lživý pamflet. „Ministerstvo vnitra zkoumá, zda nedochází k záměně názvu strany a aby neexistovaly dva zaměnitelné,“ řekl Vondrouš s tím, že rezort vyhodnotil při řízení o registraci pouze jeden identický název, a to Vizi národních socialistů, která v tu dobu byla v likvidaci. Jejím výmazem z rejstříku politických stan a politických hnutí došlo podle lídra strany k řádné registraci. „Nejedná se tedy o žádnou nekalou soutěž, ani vyvolání nebezpečné záměny,“ konstatoval Vondrouš.

V souvislosti se Svobodovým dopisem podává trestní oznámení.