Kolaps děčínského zdravotnictví. Tak ten by podle poslance za ČSSD a zastupitele Jaroslava Foldyny nastal, pokud by přestala fungovat děčínská poliklinika. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž chce do budovy nastěhovat své úřady, tedy úřad práce a správu sociálního zabezpečení. Hovoří se o 1. lednu 2011.

Vše je zatím v jednání

„Ano, skutečně uvažujeme o variantě centralizování úřadů v působnosti našeho ministerstva do jedné budovy, nicméně zůstává ve hře i ta varianta, že by zdravotnická zařízení v objektu polikliniky byla zachovaná. V tuto chvíli je vše v jednání, nelze předjímat výsledek, rozhodně ale ke změně nedojde k 1. lednu 2011,“ uvedla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Také Foldyna a další zastupitelé rozběhli řadu jednání. „Zatím ale nic konkrétního nemohu říci, musíme vymyslet model, aby v poliklinice mohli fungovat lékaři i úředníci. Rozhodně nám stát budovu nepřevede zadarmo,“ řekl Foldyna.

Děčínská poliklinika funguje jako zdravotnické zařízení od roku 1938 s celou řadou služeb. K původní budově byl přistavěn zadní trakt v 70. letech minulého století. V současné době ji ze dvou třetin využívají soukromé zdravotnické subjekty, které zajišťují služby v různých oblastech zdravotnictví, jsou tu odborní lékaři, rentgen, laboratoře i lékárna. Z jedné třetiny budovu užívá úřad práce.

Lidé se zrušením nesouhlasí

„Vůbec si nedovedu představit, že bych šla k chirurgovi třeba na Staré město, a na rentgen do jiné čtvrti a krev nesla bůh ví kam. To je naprosto nemyslitelné, poliklinika funguje, co si pamatuji, jako zdravotnické zařízení, chodila tam už moje maminka a teď by se to mělo změnit? To by byla v Děčíně asi revoluce,“ zlobila se dvaašedesátiletá Věra.

Poliklinika patří státu a ten s ní od roku 2003 hospodaří prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nikdy budovu do bezúplatného převodu nenabízel.

„Vzhledem k tomu, že ji stát potřebuje ke své činnosti, ani jsme ji nabízet nemohli. Pravda je, že Statutární město Děčín o bezúplatný převod této budovy v roce 2007 požádalo, ale z výše uvedených důvodů jsme nevyhověli,“ vysvětlila ředitelka ústeckého Územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, Helena Brožovská.

V poliklinice sídlí i chirurg Ladislav Trněný, jenž je současně i děčínským zastupitelem. „Je to složitá situace, vedeme jednání a víme, jak bychom měli konat, abychom záležitost dotáhli ke spokojenosti nás lékařů, úředníků a hlavně obyvatel města. Doufám, že vše stihneme,“ řekl Trněný. Pokud by ale stát chtěl polikliniku prodat, město by na ni jen těžko shánělo peníze. „A to vzhledem k tomu, že se velmi zadlužilo kvůli Integrovanému plánu rozvoje města, nyní každou investici musí schvalovat banka a to bude velmi složité,“ upozornil Trněný. Podle něj město v minulém volebním období zbytečně utratilo například třináct milionů za hotel v Křešicích, z něhož chtělo vybudovat dům pro seniory, ale nikdy to neudělalo. „Teď by se ty peníze určitě hodily,“ dodal chirurg.