O peníze na vánoční nákupy, doklady a platební kartu přišla Marta Záveská z Děčína při nakupování. „Stalo se to během okamžiku. Odložila jsem si tašku do nákupního vozíku, otočila se na minutku k regálu a taška s peněženkou byla fuč. Vím, že je to moje chyba, nemám nechávat své věci bez dozoru, asi jsem moc důvěřivá,“ posteskla si okradená žena.

Podobných případů jsou plné policejní svodky. I proto se děčínští policisté spolu se strážníky rozhodli apelovat na nakupující. „Nyní před vánoci se krádeže rozmáhají. V obchodech je spousta lidí, toho využívají kapsáři. Na parkovištích zase kvanta aut, tam mají žně pro změnu vykradači aut,“ vysvětlil děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Dodal, že ti jdou hlavně po navigacích a autorádiích.

Řidiči i nakupující před děčínskými nákupními centry obdrželi od strážníků a policistů informační leták, který je nabádá k opatrnosti a dává konkrétní návody jak a za kolik peněz lze pořídit prvky k zabezpečení auta.

Mnohdy nepomůže ani zabezpeční

To, že mnohdy nepomůže ani sebelepší zabezpečení vozidla, ví ale už i Jan Vodrážka. „Alarm sice na parkovišti houkal, ale lidé jsou neteční k problémům ostatních, tak měl zloděj šanci mi z auta ukrást rádio a navigaci,“ postěžoval si řidič. Dodal, že nyní už v autě nenechává vůbec nic. Běžně tam prý nechával navigaci i autorádio. „Dnes beru všechno sebou, jsem dostatečně poučen. A to i v případě, že si jdu jen do trafiky pro cigarety, vím, že zlodějům stačí okamžik,“ řekl Vodrážka.

Policejní statistiky mluví jasně. Kapsáři se v letošním roce činí o trochu více než v tom předchozím. V roce 2008 okradli jednašedesát lidí, letos jich je už o sedmnáct více. „Počítáme, že počet ještě poroste, hlavní sezona kapsářů totiž právě přichází. Tlačenice na vánoční stromky, kapry, vánoční trhy, to vše jsou místa, kde mnohdy operují i organizované skupiny,“ upozornil Cvik.

Zato vykradači aut se činili o trochu méně. V loňském roce evidují děčínští policisté tři sta devatenáct vykradených vozidel, v roce letošním jich je o stovku méně. „Konečně si řidiči uvědomují, že auto není výkladní skříň. Je dost řidičů, kteří vlastní neopatrností přišli o rádio, navigaci nebo i osobní věci. Jsou poučeni a dávají si pozor na to, co v autě nechávají. Funguje i prevence. Neustále řidiče i nakupující upozorňujeme na to, aby zlodějům nedávali příležitost,“ uzavřel Cvik.