V roce 2007 policisté hledali více lidí, neboť ve statistikách jsou počty osob v pátrání za Liberecký i Ústecký kraj uvedeny společně v rámci tehdejšího severočeského policejního kraje.

Hledaní lidé

Pokud policie někoho hledá, znamená to, že chce člověka zadržet kvůli podezření z trestného činu, že se nedostavil k soudu či do výkonu trestu.

Nejvíce pátrání policie vyhlásila loni na Lounsku a Teplicku. Pátrání po lidech, které hledá policie v souvislosti s kriminální činností je obtížné. Mohou se pohybovat kdekoliv. Policisté je odhalí při kontrolách vozidel a chodců v lokalitách, kde se mohou tito lidé zdržovat, jako jsou ubytovny, hospody, různá místní ghetta. Chybí při vyhledávání osob zrušená železniční policie, která ve vlacích zadržela řadu hledaných tváří.

Hledané osoby zadrží při náhodných kontrolách a drobných incidentech také městské policie. Občas narazí na tyto osoby také celníci při svých kontrolách a též cizinecká policie.

Zvláštní skupinu mezi hledanými osobami představují děti, které utekly z dětských domovů nebo výchovných ústavů. Loni se jednalo o 688 svěřenců. Většinou se vracejí ke svým rodinám.

Při pátrání pomáhá i nově zřízená speciální pořádková jednotka. Velký kus práce odvedla tato jednotka začátkem roku při pátrání, když skončil po sedm týdnů trvajícím útěku v rukou policie Jindřich Jetmar.

Skrýval se v lesích na Děčínsku a přežíval po chatkách. Jetmar trpí paranoidní schizofrenií a může být pro ostatní nebezpečný. Rozhodnutím ústeckého krajského soudu skončil v detenčním ústavu.

Pohřešovaní

Kromě toho policisté loni hledali také 112 dětí, které odešly z domova. Pohřešovány byly i stovky dospělých. Pátrání po pohřešovaných bývá časově a především personálně velice náročné. Policistů je omezený počet, pomáhají dobrovolníci, mnohdy i místní hasiči.

Podle Veroniky Hyšplerové z ústecké krajské policie je důležité, aby lidé při nahlašování pohřešovaného měli k dispozici co nejčerstvější fotografii osoby.

„Potřebujeme také znát zvláštní znamení na těle člověka, tedy mateřská znaménka, tetování apod. Dále kontakty na osoby, s nimiž se člověk stýká, musíme vědět, jestli je na něčem závislý. Potřebná je i znalost léků, které užívá, ale také jeho zájmy, kam nejraději chodí, a naopak jakým místům se vyhýbá. Pokud odjel autem, je třeba znát i popis vozidla," uvedla Hyšplerová.

Kosterní rébusy

Loni policie zkoumala nalezená těla a též kosterní pozůstatky celkem devíti osob, které nebylo možné v krátké době ztotožnit.

U neznámých mrtvol identita po soudní pitvě je většinou známa během jednoho týdne podle zubních záznamů a dalších znaků, případně s pomocí DNA.

Poslední případ delší dobu pohřešovaného člověka vyřešili policisté, když 31. května tohoto roku byl nalezen utonulý mladý muž. Zmizel 13. prosince 2012 v Lounech. Spadl do Ohře a jeho tělo bylo nalezeno o 15 km níže po proudu u obce Pátek.

„Policie vyloučila cizí zavinění smrti mladého muže," dodala k případu Hyšplerová.

U kosterních pozůstatků se někdy policisté setkávají s kostlivci starými i přes sto let. Většinou jde o nálezy mrtvých bez cizího zavinění.

Mnohdy jde o staré kosterní nálezy, když se objeví kosti po povodni, při sesuvu půdy, na stavbách a při hloubení inženýrských sítí. Jde většinou o kosterní pozůstatky ze starých zrušených hřbitovů.

Osoby hledané v roce 2012
Okres / počet případů

Děčín 422
Chomutov 464
Litoměřice 373
Louny 686
Most 465
Teplice 494
Ústí nad Labem 209
Zdroj: Policie ČR