Pomáhat a chránit, tak toto heslo naplnili dva policisté z obvodního oddělení v Benešově nad Ploučnicí v době povodní. Zachránili totiž lidský život a za svou statečnost jsou navrženi na medaili za statečnost.

Podařilo se jim totiž zachránit muže, jenž před dravým proudem jindy poklidné říčky Bystrá, vylezl na strom. Proud byl natolik silný, že muž se nedovážil ze stromu slézt a dostat se do bezpečí. V beznaději se jen pevně držel větví. Policisté, kteří projížděli kolem, neváhali. Jeden z nich sehnal lano. Na to se společně s kolegou navázali a skočili do rozvodněné řeky. I přestože byli po prsa v rozvodněné řece, pomalu se přibližovali k uvízlému muži.

Na několikátý pokus se jim podařilo hodit druhý konec lana tak, aby se ho vodou vězněný muž mohl chytit. Pak ho policisté vytáhli na břeh.

O statečnosti policistů by se jejich nadřízení nikdy nedozvěděli, nebýt obyvatel Habartic, kteří na obvodní oddělení policie v Benešově, na Územní odbor policie v Děčíně a na Krajské ředitelství policie Severočeského kraje v Ústí nad Labem poslali děkovný dopis s přesným popisem příhody.

V dopise uvádějí: „Díky ochotě a profesionalitě zasahujících policistů, kteří se nebáli riskovat své životy, došlo k záchraně toho nejcennějšího – života člověka. Tito policisté bezezbytku naplnili heslo Pomáhat a chránit.“

Michaela Hlinková
Alice Klaubenschalková