Více než dvě stovky násilných trestných činů. Taková je policejní bilance v loňském roce na Děčínsku. Mezi nimi kralovala vražda dívky v Krásné Lípě a pokus o vraždu, jehož se měl dopustit Václav Vejšický. Vejšický pak spáchal sebevraždu a jeho tělo objevili lidé v Labi. Zemřel i muž, který se pokusil loni v květnu v Děčíně zabít svoji manželku.

„Škrtil ji, bil, ona přivolala pomoc, muže policisté zadrželi a on ve vazbě za pár dní zemřel,“ připomněl případ děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Jedinou dokonanou tak byla vražda dvacetileté dívky v Krásné Lípě.

„Jednadvacetiletého vraha o rok mladší dívky dopadli pražští policisté. Svou přítelkyni zasadil jí několik ran nožem,“

Z celkem 225 násilných trestných činů se policistům na Děčínsku podařilo objasnit 177.

Museli se zabývat šesti stovkami krádeží vloupáním. Bylo jich skoro o dvě stovky méně než v roce 2007.

„Proč klesla tato trestná činnost může mít dvě příčiny. Lidé svůj majetek už dokáží lépe ochránit a pachatelé trestné činnosti, kteří dříve vykrádali nejrůznější objekty, sedí ve vězení,“ řekl Cvik. Krádežím vloupáním totiž kralují recidivisté, činí se i mládež ve věku od patnácti do sedmnácti let a dokonce i tři děti

S řáděním zlodějů si chtěli sami poradit i lidé v České Kamenici. Chystali se zřídit domobranu. Nakonec od toho ustoupili. Na Českokamenicku se podařilo totiž dopadnou zloděje, který měl na svědomí skoro dvacet případů krádeží vloupáním.

Policejním statistikám vévodí krádeže, a to jak krádež aut, či vloupání do nich, krádeže kol nebo krádeže na osobách. „Loni jsme měli krádeží 1220, neobjasnili jsme jich jen sto dvacet,“ řekl Cvik.

Policistům na Děčínsku se daří i v drogové problamtice. Například koncem loňského zadrželi pětici mužů, kteří vyráběli pervitin a byli jeho hlavními distributory v Děčíně. Při domovních prohlídkách objevili i tři laboratoře.

„Pachatelé pervitin vyráběli z volně dostupných léků modafenu a nurofenu. Sami je nenakupovali, zájemce o drogu si je musel sám přinést,“ popsal činnost zadržené pětice děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.