Zneužili pravomoc veřejného činitele primátor Děčína Vladislav Raška a radní Milan Franc? Takovou otázku si na svých stránkách kladou děčínští aktivisté bojující za nezrušení Kozí dráhy. Upozorňují, že případ vyšetřuje protikorupční policie a snaží se ve čtenářích vzbudit dojem, že případ je velmi zapeklitý a závažný, protože jej policie hned nesmetla ze stolu, naopak se jím dlouhé měsíce zabývá.

Kausu dálničního přivaděče policisté skutečně stále mají na stole. „Nemůžu k případu dát žádné informace, ani jsme ještě nezahájili úkony trestního řízení. Nemohu ani říct, zda je vůbec zahájíme, shromažďujeme informace,“ uvedl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie Roman Skřepek.

Přitom aktivisté na svých webových stránkách tvrdí, že oni mají jasné důkazy o tom, že Franc s Raškou za dálniční přivaděč v ose dráhy lobovali, jednali s nejrůznějšími institucemi a Franc dokonce ředitelství silnic a dálnic písemně pořádal o zpracování dokumentace EIA pro tuto variantu. Předkládají korespondenci obou pánů s různými organizacemi.

„Od ledna 2007 nedělám nic jiného, než policii a dalším institucím předávám podklady týkající se dálničního přivaděče, protože některá uskupení v Děčíně neustále podávají trestní oznámení, stížnosti, žaloby. Jsem přesvědčen, že i protikorupční policie, stejně jako zatím všechny soudy, dospěje k závěru, že jsme se ničeho nezákonného nedopustili,“ řekl Raška. Jen poznamenal, že lidé, kteří nejen na něj, ale i na mnoho dalších, včetně neznámých pachatelů žalují policii či soudům, se neštítí ničeho, jen aby ty, kteří zastávají jiný názor, znevážili v očích veřejnosti.

Osobně to považuje za špinavou volební kampaň. Kandiduje totiž do senátu a jednou z jeho protikandidátek je Miroslava Švubová, jež zastává funkci v jednom z aktivistických sdružení.

Pravník Narcis Tomášek uvedl, že primátor Raška zvažuje žalobu i trestní oznámení na aktivisty právě kvůli článku zveřejněnému na webových stránkách.

„Aktivisté v článku čtenářům podsouvají, že se Raška s Francem dopustili zneužití pravomoci, a že k tomu mají vlastně i důkazy. Přitom ani jeden z nich nebyl ani u žádného výslechu, policie se zatím ničeho nedobrala a už i okresní soud v Děčíně řekl, že se primátor svým jednáním nedopustil žádné nezákonnosti, “ řekl Tomášek.

Primátor Raška má v kause dálničního přivaděče velké odpůrce v podobě aktivistů, současně má ale i zastánce, byť anonymní. Ti na webových stránkách umístili blog, jenž humornou formou v podobě nejrůznějších pohádek zesměšňuje praktiky aktivistů. Některé z nich se objevily i pod diskusemi na www.decinsky.denik.cz. „Je to vtipné a samozřejmě mě to potěšilo a především povzbudilo,“ komentoval stránky primátor Raška.