Aktivita zlodějů účtů směřuje k vylákání informací od známých poškozeného. „Litoměřičtí policisté prověřují několik případů, kdy neznámý pachatel napadl facebookový profil uživatele, následně znemožnil původnímu uživateli přístup na profil a jeho užívání. Poté jménem uživatele oslovoval lidi ze seznamu přátel a žádal je o poskytnutí telefonního čísla. Pokud mu číslo "přítel" poslal, tak mu následně poslal na Messenger zprávu s legendou, že se účastní soutěže o poukaz od známého internetového portálu na nákup zboží v hodnotě 75 tisíc korun. Rovněž mu zasílal SMS zprávy s dispozicemi k platbě včetně kódů, které dotyčný přeposílal do konverzace vedené v aplikaci Messenger. Tyto kódy pak neznámý pachatel zneužil k nákupu zboží v různých internetových obchodech,“ popsala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Legendy podvodníků mohou být různé. „Ale jak se dle kriminalistické terminologie říká "modus operandi" neboli způsob provedení zůstává stejný,“ upozornila Hyšplerová a vyzvala uživatele sociální sítě, aby věnovali pozornost jakékoliv neznámé konverzaci a byli obezřetní.

Luboš Vosecký v newyorském Central Parku
Zachránce života: Pokud se někdo bude topit a půjdu kolem, zase rád pomůžu

V těchto dnech Policie České republiky zahájila program s názvem Kyberkampaň. Reaguje tak na rapidní nárůst útoků v kyberprostoru. Jejich cílem jsou především klienti bank. Kromě dalšího obsahuje například nástroj kybertest. „Na něm si každý může vyzkoušet, zda by dokázal odhalit podezřelé prvky poukazující na podvodnou komunikaci,“ vysvětlila Pavla Kofrová z ústeckého krajského ředitelství policie.

Některé z podvodných aktivit začínají například noční konverzací s někým, kdo se vydává za pracovníka příslušné banky. Tvrdí, že na bankovním účtu či platební kartě právě probíhají podezřelé transakce. „Dále se onen „pracovník“ domáhá ověření vaší totožnosti, ale například tím, že po vás chce přístupové údaje do internetového bankovnictví, veškeré údaje k platební kartě a podobně,“ popsala Pavla Kofrová. „Dávejte prosím pozor, banka po svých klientech touto cestou nikdy nepožaduje přístupová hesla, údaje z platebních karet, internetového bankovnictví a ani nenabádá k převodu peněz,“ varovala a upozornila, že pachatelé dokonce dokáží telefonovat z čísel, která vypadají jako oficiální čísla dané banky.

Dobrovolníci z celé Evropy pomáhají v Českých Kopistech ve Svobodném statku na soutoku. Poznávají tam ekologické zemědělství, poznávají tamní komunitu, poznávají Česko, ale také se zlepšují v angličtině.
Místo k moři na české pole. Dobrovolníci pomáhají na Litoměřicku

Již delší dobu popsanou taktikou podvodníků je také oslovování osamělých žen a mužů za účelem seznámení. „Zpravidla jsou oslovováni příslušníky či příslušnicemi armády z USA nebo jiných států. Účelem této komunikace je vzbudit v oslovených osobách pocit, že oslovující „voják či vojačka“ se do osloveného zamiloval a chtěl by s ním strávit zbytek života. Proto údajně zasílá oslovenému v balíčku svoje životní úspory a třeba i nějaké zlato, drahé kameny a podobně. Aby balíček v pořádku došel, je třeba ze strany osloveného nutné zaplatit „různé poplatky“, jako například clo. Takový partner však nikdy nakonec nedorazí, ale vaše peníze skončí v kapsách pachatele,“ popsala Pavla Kofrová z Policie ČR.

Častým „revírem“ podvodníků jsou také různé internetové prodejní portály s použitými věcmi.