První z nich jsou dva pachatelé z Rumburku, kterým se během čtyř měsíců podařilo odcizit na jedenáct motorových vozidel.

Druhým z nich je teprve dvacetiletý zloděj z Varnsdorfu, který kradl vše, co mu přišlo pod ruku. Tím poškozeným způsobil škodu dosahující půl miliónu.

Jejich terčem se stala vozidla

Pachatelé z Rumburku ve věku šestadvaceti a čtyřiatřiceti let od března do června odcizili jedenáct motorových vozidel. V dalších čtyřech pokusech o krádež byli neúspěšní.

„Mladší z pachatelů je v současné době ve vyšetřovací vazbě, ten starší je stíhán na svobodě,“ uvedl policejní mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik. Doplnil, že vyšetřování stále pokračuje a připustil, že je možné, že policisté rozšíří trestní stíhání i na další osoby.

Vozidla zloději kradli ve většině případů na zakázku, nebo pro svou vlastní potřebu. V malém množství případů kradli vozidla na rozmontování na náhradní díly.

„Jednalo se především o vozidla značky Volkswagen, Seat, Fiat a Renault. Svým nekalým počínáním lapkové způsobili celkovou škodu ve výši jednoho miliónu sedmi set tisíc korun,“ upřesnil Cvik.

Mladík kradl nač přišel

Ve Varnsdorfu byl Policií České republiky dopaden dvacetiletý zloděj, který během jednoho měsíce napáchal škodu přesahující půl miliónu korun.

„Celkově je na něj podáno přes třicet trestních oznámení,“ uvedl Cvik.

Mladý zloděj si kradené věci nevybíral, kradl doslova vše, co mu přišlo pod ruku.

Vedle horských kol, elektroniky, alkoholu a nářadí se tak na seznamu odcizených věcí objevily například i párky či různé cukrovinky.

„Z naší firemní garáže ukradl nářadí za třiceti tisíc korun,“ uvedl jeden z poškozených Josef Hambálek z Varnsdorfu. Do jeho garáže se zloděj dostal přes okno, které při páčení zcela zničil.

Počet objasněných krádeží a vloupání se zvýšil

V minulém roce bylo ukradeno přes dvě stě padesát vozidel, z toho bylo objasněno osmatřicet procent případů.

„V letošním roce bylo do konce srpna odcizeno téměř sto padesát vozidel. Z tohoto počtu se policii podařilo objasnit celkem čtyřicet procent případů krádeže. Oproti loňskému roku to znamená zlepšení,“ konstatoval Cvik.

Vloni za stejný časový úsek zloději ukradli téměř stejný počet vozidel, ale úspěšnost objasnění byla pouze devětadvacet procent.

S objasněním počtu vloupání se to má podobně. I zde si policisté polepšili.

„Letos do konce srpna bylo objasněno třiačtyřicet procent případů vloupání z celkového počtu pěti set padesáti. To je oproti loňskému roku, kdy bylo evidováno téměř čtyři sta případů vloupání do objektů zlepšení o celých pět procent,“ spočítal Cvik.