Zaměřit se na Krajskou zdravotní, zavést trans-parentní zadávání veřejných zakázek a pomoci prosazovat zájmy děčínského okresu. S takovými cíli nastoupil do krajské rady František Pelant (ČSSD). Jeden ze dvou krajských radních z okresu Děčín.
Stal jste se neuvolněným radním bez jasně vymezeného rezortu. Na jakou oblast se chcete zaměřit?
Mým cílem bylo podpořit potřeby Děčínska při projednávání úkolů kraje. To je jedna cesta. A druhá cesta je ta, že jsem měl eminentní zájem se dostat do Krajské zdravotní, kde chci pomoci naší nemocnici. Jednak aby byla zachována samotná nemocnice, jednak aby byla zachována standardní péče, kterou má Krajská zdravotní zajišťovat.
Jakým způsobem můžete pomoci Děčínsku ze své pozice?
Na kraj se dává spousta žádostí, na krajské půdě se řeší řada problémů. A když se ten problém vysvětlí člověkem, který ví, oč jde, tak může svým vlivem přispět k tomu, aby byl ten problém chápán tak, jak byl podán. Ne, aby si jej vysvětloval každý jinak. Takže si myslím, že budu uvádět věci na pravou míru
a budu o ně bojovat, tak se dá spousta věcí prosadit, protože osobní kontakt je velmi důležitý.
Co podle vás okres Děčín nejvíce potřebuje?
My potřebujeme hlavně to, abychom měli přivaděč a jezy. I když je to investice státu, tak kraj může na stát tlačit. Všichni víme, jaké tu máme ovzduší a prašnost. A ať je to jak chce, tak ty kamiony ke znečištění přispívají. A vytěsnění dopravy je jedna
z cest, jak to řešit. Kdyby jezdily lodě, tak by ten náklad mohly vozit po vodě. To je jeden z úkolů, o který se budu snažit. A druhá věc jsou investice, které bude kraj vynakládat na dopravní infrastrukturu. Případně vodovody a kanalizace, i když to není úplně věc kraje. Ale má tam nemalý vliv. Tam se budeme snažit spoustu věcí prosadit.
V tomto volebním období má okres Děčín dva krajské radní. Může to okresu výrazně pomoci?
Já myslím, že je to dobře. Pan Vomáčka (Petr Vomáčka, neuvolněný radní za KSČM z Dolní Poustevny – pozn. red.) má na starosti severní část okresu, kterou dobře zná. Takže pokud se domluvíme, tak si myslím, že jsme spolu schopni některé věci pro okres Děčín prosadit.
Není nevýhoda, že jste oproti ostatním kolegům v radě oba neuvolnění?
Pokud je někdo přímo na úřadě, tak je to v mnoha věcech lepší. Ale i ten neuvolněný radní má svou oblast.
A já nemám problém s tím, kdykoliv tam zajet a naplánovat si schůzky a probírat
s nimi jednotlivé věci.
O post uvolněného radního jste neusiloval?
Neusiloval. Lidé mne tu zvolili na čtyři roky a já se chci čtyři roky věnovat Děčínu.
V minulém volebním období putovala velká část peněz především na Mostecko a Chomutovsko, odkud pochází například bývalá hejtmanka Jana Vaňhová nebo předchozí hejtman Jiří Šulc. A to i přesto, že Děčín je nejlidnatějším okresem kraje. Myslíte, že je síla tuto nerovnováhu změnit?
Je otázka, kam se ty peníze použijí. Je pravda, že je spousta odvětví, ja-ko je dopravní infrastruktura nebo rozvoj průmyslu. Paní Vaňhová sice pochází z Chomutovska, ale vždy to nebylo tak, že paní hejtmanka rozhodla o tom, kam peníze půjdou. Moc se třeba nemluví o tom, že jsme dostali 25 milionů na zaplacení spoluúčasti na projektech placených z rozvojového operačního programu, kterou stát odmítl zaplatit. Takže to není tak, že by Děčín nedostal. Nyní jsme to projednávali znovu v radě, protože kraji chybí spousta peněz
v rozpočtu. A uvažovalo se
o pozastavení proplácení
7,5 procenta, která původně měl platit stát. Podařilo se mi ale vybojovat odložení pozastavení. Takže je možná cesta, že nám dotace z kraje pokryje státní příspěvek. A to je poměrně dost peněz.
Vůči ROP Severozápad má být uplatněna určitá korekce, která by měla činit až 2,5 miliardy korun. Kdo by podle vás měl tyto peníze uhradit?
To je složitý problém. My bychom měli zaplatit alokaci kraji, ten by měl peníze poslat ministerstvu financí, které je následně vrátí do ROPu. Jde
o to, že bychom se měli jako žadatelé podílet určitou částkou. Zatím to sice není rozhodnuté, ale podle toho, o čem se hovoří, tak by město zaplatilo 64 miliony korun. A to je pro Děčín, který prošel všemi kontrolami bez problémů, značná, devastující suma. Takže já si myslím, že by měli být potrestáni ti, kteří nerespektovali zásady ROPu. Neměl by to platit ani kraj, ale ten, kdo to zavinil.
A není problém právě na ROPu, který řídí politici Ústeckého
a Karlovarského kraje, a jehož tři ředitelé stanuli před soudem? A na základě toho by měly korekce platit kraje?
Kraj říká, že s tím nemá nic společného. Rada ROPu je sice složena z představitelů Ústeckého
a Karlovarského kraje, ale je to samo-statná jed-notka, kte-rá samostatně hospodaří s penězi
z Evropské unie. A kraj tam nic nerozhoduje. Vždy rozhoduje Rada ústeckého kraje.
Ale v radě sedí politici z jednotlivých krajů zvolení krajským zastupitelstvem.
Ale rozhodují o penězích ROPů, ne kraje. To, že někdo nastavil, že tam mají být politici z krajů, kteří určí, co se bude dělat nebo jakými cestami se budou ubírat dotace, tak ano, politik třeba rozhodne, že se budou dělat silnice. Nerozhoduje ale o tom, jak se to udělá. To už je pak věc toho příjemce, jak to udělá. Ale
v každém případě i ministerstvo financí dnes přiznává, že na tom má svou vinu. Protože nastavilo nějaká pravidla
a mělo je kontrolovat. Což se nedělalo důsledně, a tím vznikly problémy, které jsou.
V souvislosti s krajem se mluví
o řadě předražených zakázek,
i na Děčínsku. Je možné na kraji nastavit mechanismy, aby k tomu v budoucnu nedocházelo?
Myslím si, že ten systém, který máme v Děčíně, je dosti průhledný. Lidé vidí, jak se dělají výběrová řízení, co se děje. Já si myslím, že tento systém by měl být všude. I na tom kraji. Vím, že se tam dřív dělaly losovačky, což dnes už není. A doufám, že i ten kraj se poučí a nastolíme systém, aby byl průhledný a zakázky byly jasné. A to samé by mělo být v Krajské zdravotní a v příspěvkových organizacích.
V Krajské zdravotní, v jejímž představenstvu nyní nově působíte, jsou spojeny různé kauzy propojené především s veřejnými zakázkami a evropskými fondy. Nemáte se svými zkušenostmi z působení u policie pomoci tyto věci rozkrýt?
Já jsem si o to v podstatě řekl sám, že bych tam chtěl pracovat, pokud to bude možné. A bylo mi vyhověno. S těmi lidmi, kteří tam jsou, je dobrá komunikace. Největší problém, který tam v současné době je, to je zakázka na výpočetní techniku za tři miliardy na deset let. Tu nyní ro-zebíráme a zjišťujeme stav, ja-ký tam je. Zatím jsme tuto zakázku pozastavili, takže nikdo nesmí nic podepisovat, nikdo nesmí nic dělat. Až to celé prostudujeme, tak rozhodneme, jak se bude dál postupovat. S tím samozřejmě souvisí i kauzy z minula, které nejsou dořešené. Ty budeme sledovat spolu s dalšími věcmi, které se nám nelíbí. Seznámili jsme se také s pokutami, které Krajská zdravotní dostala. Požádali jsme
o pozastavení, protože Krajská zdravotní podala odvolání. A až bude celá věc vyřešena na Úřadu pro ochranu hos-podářské soutěže a na policii, tak se teprve rozhodne, zda budeme tuto pokutu platit, nebo ne.
V minulosti byl poměrně často kritizován pro netransparentní rozdělování financí Fond hejtmanky, dnes Fond Ústeckého kraje. Má být tento fond podle vás zachován v současné podobě, nebo jeho prostředky rozpuštěny do jednotlivých kapitol jako je školství, sociální věci nebo zdravotnictví?
Před volbami došlo ve fondu k určitým změnám. O prostředcích rozdělovaných fondem bude rozhodovat celá rada kraje.
Děčínským primátorem jste dva roky, nyní jste si ještě přibral funkci krajského radního. Je možné obě tyto funkce zvládat?
Zatím to zkouším, jak to pů-jde. Ale je pravda, že si musím jinak nastavit pracovní čas, na magistrátu bývám až do večera. Čas je neúprosný, ale je možné to zvládnout.