Vysokou pokutu za údajně špatně provedenou zakázku na rekonstrukci kanalizace Krásná Lípa platit nemusí. Alespoň prozatím. Antimonopolní úřad totiž přiznal, že pochybil.

Začátek sporů se datuje do počátku listopadu, kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl o uložení pokuty 150 tisíc za údajně netransparentně provedený výběr dodavatele, který vyšel
z losovačky. Před několika dny pak vydal antimonopolní úřad zprávu, že pokuta je pravomocná. Proti tomu se ale okamžitě Krásná Lípa ohradila a státní úřad nyní přiznal své pochybení.

„Úřadem bylo zjištěno, že předmětné meritorní rozhodnutí bylo doručeno pouze zadavateli, a nikoli jeho právnímu zástupci ve správním řízení," napsala minulý týden krásnolipské radnici vedoucí oddělení veřejných zakázek Hana Odehnalová.

Právní kancelář přitom měla od města plnou moc, aby město ve správním řízení zastupovala. Jenomže podle vyjádření zástupců města rozhodnutí z listopadu nedorazilo ani na krásnolipskou radnici.

„Je to jen další ukázka ohromného chaosu ve státní správě. Jeden z vrcholných úřadů veřejné moci nedokáže správně doručovat své rozhodnutí. Stát nás omezil na našich právech, jako účastníka řízení. Tímto postupem se cítíme poškozeni. I mediálně, samozřejmě. Ale jak je patrné, doručování informací novinářům jde tomu úřadu mnohem lépe, když média vše věděla dříve než my," říká starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Bývalý starosta a současný místostarosta Zbyněk Linhart přímo mluví o účelovosti.

„To, že nebylo vše v pořádku, je zřejmé z následného oznámení ÚOHS, kde se uvádí, že nemáme brát na zřetel předchozí zaslání," říká Linhart. Antimonopolní úřad totiž ve svém dopisu Krásné Lípě uvedl, že rozhodnutí zašle znovu. Podle Linharta je celé řízení podivné, protože projekt prošel již několika kontrolami a vždy bez problémů. „Již před lety ÚOHS tuto zakázku řešil bez nějakého výstupu, stejně tak více než rok výběrové řízení po předchozím schválení podmínek kontroloval poskytovatel dotace. Obě státní instituce tedy měly dost času na to, aby vyjádřily své námitky. Proč tedy až teď, když je vše hotovo?" ptá se místostarosta Linhart.

Pražská společnost Průmstav před zahájením losování požadovala přidělení nových čísel zájemcům o zakázku. Zadavatel zakázky to firmě neumožnil. Odmítl také kontrolu losovacího zařízení.

To podle antimonopolního úřadu zapříčinilo pochybnosti o řádném průběhu losování a tedy zachování zásady transparentnosti. Cena zakázky se vyšplhala na více než 100 milionů korun. Porušení zákona ÚOHS hodnotil v rozhodnutí jako závažný delikt. Zakázku nakonec získalo sdružení SaM, ve kterém byly firmy SaM silnice a mosty Děčín a Energie – stavební a báňská.

Psali jsme…Lípa dostala za kanalizaci pokutu 150 tisíc…ZDE…