Bouře Eberhard předminulý víkend nejvíce zasáhla Ústecký kraj, kde nelichotivý prim hrál právě okres Děčín. A to nejen v počtu výjezdů, kterých byla na Děčínsku polovina ze všech v celém kraji, ale také ve škodách. Například Česká pojišťovna registruje dvanáctinu ze škod v celé České republice právě na Děčínsku.

„Nejvíce událostí nám nahlásili klienti z Ústeckého kraje, konkrétně se jedná o 990 škod za zhruba 30 milionů korun. V rámci Ústeckého kraje je nejvíce zasaženým okresem Děčínsko. Z tohoto okresu nám klienti nahlásili 370 škod za zhruba 13 milionů korun,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

V celé zemi nahlásili klienti České pojišťovně přibližně 6500 škodních událostí za celkem 160 milionů korun. Jejich množství ale může ještě vzrůst, až lidé začnou přijíždět na své chaty a chalupy. Děčínsko a Šluknovsko jsou totiž vyhlášeným rájem rekreantů.

Ještě větší škody způsobilo řádění bouře klientům Kooperativy, jež je druhým největším českým pojišťovacím ústavem. Zatím se podle mluvčího Milana Káni přihlásili o téměř 15 milionů. Stejně jako u České pojišťovny, taki u Allianz pojišťovny je nejvíce škod z celého kraje právě na Děčínsku – 2,5 milionu z 6,5 v rámci Ústeckého kraje. U Generali pak lidé přihlásili škody za přibližně 1,5 milionu korun.

Nejčastěji šlo o zdevastované střešní krytiny, spadlé stromy na domy, auta a kůlny, popadané ploty a rozbité skleníky.

„Výjimkou nebylo ani poškozené lešení, spadlá omítka, zahradní nábytek a ulétlé trampolíny,“ přiblížil mluvčí Allianz pojišťovny Václav Bálek, s čím se na pojišťovnu lidé obraceli nejčastěji.

Ne všechny škody byly způsobené přímo větrem nebo pádem stromů. Například Kooperativa registruje škodu způsobenou zřícením skály, kterou uvolnil strom vyvrácený větrem.

Na rychlosti záleží

Přestože během chvíle vznikly stovky škodních událostí, daří se je pojišťovnám postupně likvidovat. Tedy vypořádat je a lidem vyplatit peníze. Rychlost je důležitá především ve chvíli, kdy vítr poškodil například střechu a hrozí, že by do domu mohlo kvůli dešťovým nebo sněhovým srážkám začít zatékat, a škoda by tak mohla ještě vzrůst.

Například Česká pojišťovna vyřešila už 60 procent všech nahlášených škod. Lehce pod polovinou vyřešených škod se pohybuje Kooperativa, které klienti nahlásili 246 událostí, z nichž je 104 vyřešených. „V 35 případech naši mobilní technici škody už prohlédli a zdokumentovali, na dalších návštěvách poškozených míst jsou s klienty domluveni,“ řekl mluvčí Generali Jan Marek s tím, že technici budou v terénu i o víkendu.

Eberhard udeřil na Českou republiku v noci z 10. na 11. března. V nejsilnějších nárazech vítr na Děčínsku překročil rychlost 80 kilometrů v hodině.