Růžička o sobě nedal vědět od 18. listopadu, kdy odešel ze svého bydliště v Praze. Bylo po něm proto vyhlášeno celostátní pátrání. Není bez zajímavosti, že se děkan letos ztratil již podruhé; na několik dní záhadně zmizel i v létě. Ani tehdy se mu ale nic nestalo.

Tentokrát se objevil na Šluknovsku.

„Že tam pan Růžička je, to nám oznámil místní občan, který si ho spojil s fotkami z celostátního pátrání,” řekl policejní mluvčí Vojtěch Haňka.
O tom, že se u nich našel pohřešovaný děkan, v Dolním Podluží přitom neměli ani tušení. „Přečetla jsem si to až na internetu,” uvedla zaměstnankyně místního obecního úřadu. Policisté mezitím převezli děkana do varnsdorfské nemocnice na lékařskou prohlídku.
„Byl u nás ošetřen. Poté byl propuštěn do domácího ošetřování. Policisté si ho hned odvezli,” řekl Deníku ředitel varnsdorfské nemocnice Václav Jára.

To, že děkanovi po zdravotní stránce nic není, potvrdil i děčínský policejní mluvčí.

„Po zdravotní stránce je naprosto v pořádku,” řekl Haňka. Více informací ale policie odmítla zveřejnit.

„Po dohodě s našimi kolegy z Prahy už žádné podrobnosti sdělovat nebudeme. Tedy ani to, zda již pan Růžička odjel z Varnsdorfu či jak se do Dolního Podluží dostal,” doplnil Haňka.

Zůstává proto záhadou, jak a proč se Růžička na Šluknovsko dostal. Haňka pouze uvedl, že si muže převzala jeho rodina. Ještě předtím policisté ve Varnsdorfu děkana vyslechli. Pak ho hned propustili.

„Pan Růžička prohlásil, že se nestal obětí trestného činu. A ani žádný trestný čin nespáchal. Proto nebyl nejmenší důvod jej dále zadržovat. Pro policii tím ten případ končí. Kde celé dny byl, si nyní bude muset vysvětlit zřejmě jinde,” potvrdil Deníku zdroj seznámený s vyšetřováním, který si nepřeje být jmenován.

Růžička stojí od loňského října v čele plzeňské právnické fakulty, kterou před časem zasáhla aféra s rychlo-studenty. Před několika týdny ztratila fakulta právo udělovat titul JUDr., za což vinil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) právě Růžičku.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila Růžička selhal jako manažer, protože se nedohodl na spolupráci se svým loňským protikandidátem Karlem Eliášem, jenž stejně jako Růžička patřil k reformnímu křídlu na fakultě, která po skandálech s udělováním titulů měla špatnou pověst.

Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Zde byl jedním z rozhodců. Ti v roce 2008 společnosti přiznali firmě náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří.