Doplatek osm a půl tisíce za elektrickou energii, tak přesně to byl impuls pro čtyřčlennou rodinu Votápkových z Děčína k větší spořivosti. „Nikdy jsme moc nepřemýšleli nad tím, že televize nebo počítač běží celý den, ale doplatek mě naštval. Teď jsem jak policajt, neustále někoho z rodiny napomínám, ať zhasíná, vypne televizi nebo počítač. Proč mají spotřebiče běžet naprázdno,“ neskrývala rozčílení dvaačtyřicetiletá Jana Votápková. Dodala, že zálohy neplatí nikterak nízké. Měsíčně na účet ČEZu odešle bezmála tři a půl tisíce korun.

Ve své spořivosti došla tak daleko, že televizor a ostatní spotřebiče nenechává zapnuté ani v úsporném režimu. „Vše vypínám zcela, někde jsem se dočetla, že za rok malá dioda spotřebuje elektřinu za sto padesát korun. Televize máme v domácnosti čtyři, k tomu dva přehrávače, stereo a set-top box, ročně nás úporný režim spotřebičů vyšel tedy na jeden tisíc dvě stě korun. Jsou to peníze vyhozené oknem,“ dodala Votápková.

Za pravdu jí dala i mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová: „U veškerých elektrických spotřebičů se vyplatí vypínat je od napájení a ne pouze do pohotovostního režimu, i pohotovostní režim je totiž napájen elektrickou energií, kterou je třeba platit.“

INFOGRAFIKA: Na elektřině se dají ušetřit tisíce korun ročně…ČTĚTE ZDE…

Jana Votápková se rozhodla investovat peníze i do úsporných žárovek. „Máme je všude tam, kde se delší dobu svítí, například v obývacím či dětském pokoji. Naopak na toaletě máme žárovku klasickou, protože jsem se dočetla, že úsporná se nevyplácí tam, kde se často rozsvěcí a zhasíná,“ vysvětlila Votápková.

Doufá, že peníze, které do nákupu úsporných žárovek investovala, se jí vrátí v co nejkratším možném termínu. „Hrozím se dalšího zúčtování. Sama vím, že jsem udělala maximum, pokud budu znovu doplácet, tak snad začneme doma svítit loučemi. Nevím, co už více udělat. Všechny spotřebiče máme nové a snažíme se je využívat co nejekonomičtěji,“ ukončila Votápková.

Právě staré spotřebiče jsou v mnohých rodinách největším žroutem elektrické energie. „Obecně platí, že novější, menší či takzvané energeticky úsporné spotřebiče mají odběry nižší. Za energeticky úspornější výrobky si sice připlatíme, ale návratnost je už během prvních dvou let,“ dodala Holingerová. Dodala, že při výběru nových spotřebičů by se lidé měli zaměřit na energetické štítky s informacemi nebo se o energetické náročnosti informovat přímo u obsluhy prodejny.