Řeč je o paraglidistech. Ti mají mezi Krupkou, Děčínem, Ústím nad Labem, ale i u Loun často ideální podmínky pro svůj sport.

„Využíváme stoupavé proudy, které vznikají díky nerovnoměrnému ohřevu zemského povrchu. V nich můžeme stoupat až do výšky 2950 metrů. To je maximální dovolená výška, kam smíme kvůli rozdělení letového prostoru,“ řekl jeden z nejúspěšnějších ústeckých paraglidistů David Vojtěch.

Tak létá paraglidista David Vojtěch: 

Fotogalerie: Paraglidista David Vojtěch

Létat do této oblasti jezdí často lidé z celé České republiky i z Německa. Piloti z regionu jsou sdruženi v Paragliding klubu Krupka, který získal své jméno podle startoviště nad městem. To nabízí 390metrové převýšení.

„Z Krupky létám, když chci pokořit nějakou dlouhou trasu. Pokud je příznivá termika, tak lze být ve vzduchu třeba šest hodin, uletět přes sto kilometrů a vrátit se přitom zpět na místo vzletu,“ dodal Vojtěch.

Dalšími hojně využívanými terény jsou Čerťák nad Vaňovem a Brná u Ústí nad Labem. „Klíčová je pro nás síla a směr větru. Díky tomu, jak labské údolí meandruje, tak je kolem Ústí více vhodných startovišť pro daný směr a lze tam létat v podstatě celoročně. V tom je výhoda oproti jiným regionům, kde třeba nemají kopce vůbec anebo mohou startovat jen při určitém směru větru z navijáku,“ vysvětlil paraglidista.

Rájem paraglidingu je také kopec Raná u Loun. Pokud je příznivé počasí, mohou tam lidé pozorovat i několik desítek padákových kluzáků ve vzduchu najednou. Aktuálně tam působí osm paraglidingových škol. Kopec je ideální tím, že je holý a pozvolna vystupuje z nížiny. Historie plachtaření na Rané sahá až do roku 1932. Studenti z Prahy tehdy hledali co nejvhodnější terén a skvělé místo našli nedaleko Loun.

| Video: Youtube

Raná při západu slunce - paragliding  Zdroj: YouTube.com/Michal Cerny

Létat v silném větru a v nevhodných podmínkách se podle Vojtěcha nevyplácí. Sám zažil ve vzduchu několik krušných chvil. „V Mexiku jsem neplánovaně místo na pevninu dosedl na vodu a v Česku jsem se několikrát dostal do silných větrných poryvů. Ani jedna zkušenost nebyla úplně příjemná,“ řekl.

Paragliding ho uchvátil před pěti lety. To se zapsal do kurzu pro začátečníky. Během několika dnů mu profesionálové na Rané vysvětlili techniku létání, způsoby startu, bezpečnost a hlavně ho naučili ovládat padákový kluzák. „Ze začátku jsem měl strach, ale ten brzy vystřídalo nadšení a zdravý respekt,“ vylíčil. Z adrenalinového zážitku se tak vyklubala velká sportovní láska.

Během roku nalétá stovky hodin. V zimě, kdy nejsou v Česku dobré klimatické podmínky na létaní, by rád zase odjel do Mexika. „Už jsem tam byl jednou, výborná lokalita. Na přelomu roku tam vyrazíme s přáteli opět,“ uzavřel Vojtěch.

Paragliding close Ilustrační foto. info Zdroj: DENÍK/Jan Vraný zoom_in je letecký sport, při kterém se startuje z kopce rozběhem, nebo z roviny pomocí vlečného zařízení. Provozuje se za pomocí padákového kluzáku. Zkušený pilot může plachtit díky využití stoupavých vzdušných proudů. Stoupavé proudy mohou být "mechanické", když se proud vzduchu zdvihá o terénní překážku (svahování), nebo termické, když vzduch ohřátý od zemského povrchu stoupá vzhůru (termika).