S podzimním počasím se lidem nevyhýbají deprese, ne jinak je tomu i u obyvatel Děčínska. Mnozí z nich za jediné východisko poté považují sebevraždu.

Do dnešního dne řešili kriminalisté z Děčínska už devatenáct sebevražd, v loňském roce jich bylo sedmadvacet, nejčastěji si lidé na život sáhli v červnu. Letos se zatím zabilo nejvíce lidí v květnu. Nejčastěji vyhledávaným způsobem sebevraždy je oběšení. V posledních dvou letech zaznamenali policisté čtyřiatřicet případů tohoto dobrovolného odchodu ze života. „ Bylo i několik sebevražd zastřelením, nebo skokem z výšky,“ řekl policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Ti co se snaží najít cestu ze začarovaného kruhu deprese se nejčastěji obrací na odborníky, ti se shodují na jednom. Těžkou depresi bez odborné pomoci zvládne jen málokdo.

Deprese z počasí

„Nejvíce pacientů k nám chodí na podzim a na jaře. Na lidi doléhají deprese z počasí, na jaře i na podzim bývá často sychravo a oni propadnou jakési letargii. Obrací se na nás ve chvíli, kdy už sami své nálady a stavy nezvládají,“ řekla zdravotní sestra Vlasta Korešová z děčínské ordinace Petra Zahradníka.

Psycholog Petr Zahradník radí všem, kteří propadli nějakému splínu, hlavně správnou životosprávu a pohyb. Jako prevenci doporučuje sport a různé aktivity, hlavně společenské. „Lidé by neměli sedět doma a zbytečně se zatěžovat myšlenkami na své splíny,“ dodal psycholog.

Každý člověk, by si měl dát na den krátkodobý cíl, poté co ho splní se bude cítit šťastnější. „Nemělo by se jednat o žádné náročné cíle, každý by mě začít zvolna. Například tím, že vypere nebo vyžehlí prádlo, prostě každodenní činnosti. Lidé se musí přinutit k nějaké činnosti,“ dodal Zahradník.

Naopak děčínská psycholožka Dana Brázdová si myslí, že obecné rady jsou zbytečné a nepomáhají. „Samozřejmě, že na podzim máme velký nárůst pacientů. Je to tak každý rok,“ řekla Brázdová. Obecné rady nedává, protože podle ní záleží na každém příběhu. „Každý případ je jedinečný a proto je řešení pro každého jiné,“ dodala.

Antidepresiva

Podzimním depresím se nevyhnula ani Lenka Pravidelná, se svými problémy se proto obrátila na odborníky. „Je to pár týdnů, kdy mě přepadl pocit bezcennosti, úzkosti a smutku. Neustále jsem přemýšlela nad tím, jak to změnit, ale čím víc jsem přemýšlela, tím to bylo horší. Dostala jsem se do fáze, kdy by mi bylo všechno protivné, vadila jsem sama sobě. Můj lékař mi předepsal antidepresiva a řekl mi, ať se snažím chodit mezi lidi a najít si nějakou zábavu. Začala jsem tedy brát léky a přihlásila se na kurz keramiky. Teď už jsem zase v pořádku,“ uvedla žena.

Autor: Veronika Bošková