Po domě se potuluje nějaký cizí muž, chová se velmi divně. Tuto větu velmi často v telefonním sluchátku slýchá dozorčí směny děčínské městské policie. „Lidé jsou velmi všímaví a nedůvěřiví. Žádají nás o pomoc pokud se cítí v ohrožení,“ řekl mluvčí strážníků Tomáš Pavlík. Ke každému takovému hlášení vyjíždí hlídka, aby ověřila, zda se nejedná o podvodníka či zloděje.

V panelových domech na Děčínsku se velmi často stává, že lidé přijdou o věci, které mají uskladněné na chodbách. Zloději berou vše co jim přijde pod ruce, od bot až po hasící přístroje. „Bydlím v paneláku, kde po chodbě chodí spousta mně neznámých lidí, většinou si jich nevšímám,“ řekla Lenka Proutková z Děčína. Strážníci většinou zjistí, že se jedná o podomní prodejce, z domu je proto vykážou. Velmi často se ale do domu dostane skutečný podvodník, ten se pod různými záminkami snaží dostat do bytů. Jejich nejčastějšími oběťmi se stávají senioři, a to i přesto, že policisté neustále opakují, ať si do bytu nikoho cizího nepouští.

Pokud se zloději přeci jen podaří pod nějakou záminkou do bytu dostat, první o co se snaží, je si získat důvěru obyvatele. „Jakmile si zloději získají důvěru, je pro ně mnohem lehčí ukrást cenné věci. Lidé jim totiž nevědomky, poví nebo naznačí, kde mají ukryté peníze nebo další cennosti,“ uvedla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová. „Je období, kdy třikrát denně vyjíždíme k vykradenému bytu, ale pak je třeba měsíc úplný klid. Naštěstí lidé začínají být poučení a do bytu či domu si jen tak někoho nepustí,“ dodala Trypesová. V mnoha případech k tomu napomáhá i prevence. „S prevencí se zaměřujeme hlavně na seniory, protože jsou více důvěřiví,“ řekla Trypesová. Několikrát do roka pro ně policisté pořádají besedy. „Vysvětlíme jim, že nemají důvěřovat cizím lidem a jak se mají zachovat, pokud jim někdo takový u dveří zazvoní. Podvodník může být převlečen například jako instalatér, pracovník vodáren,“ vysvětlila Trypesová. Policisté radí, aby si člověk nejprve ověřil u dané firmy, zda ho opravdu jejich pracovník měl navštívit. Zloději nemají problém vydávat se za kamaráda někoho z rodiny. „Vymyslí si srdceryvný příběh o někom z rodiny. Většinou se jedná o báchorky o finanční tísni. Důchodce se vyděsí a peníze podvodníkovi svěří,“ ukončila Trypesová.

Autor: Veronika Bošková