Před nájezdy „šmejdů“ lidé varují především na sociálních sítích, kam píšou, kde zrovna řádí. „Pozor, v Boleticích chodí podomní prodejci s tvrzením, že přišli zkontrolovat faktury nebo vyúčtování energií,“ upozornil před několika dny jeden z uživatelů Facebooku.
Nejednalo se ale v poslední době o jediný případ. Lidé hlásili jejich pohyb i v levobřežním centru města v Podmoklech. Zatím naposledy zachytili strážníci podomní prodejce na velkých sídlištích v Želenicích a na Kamenické ulici. V obou případech šlo o menší skupinky lidí, nikoliv o jednotlivce.

„Lidé jsou všímaví a včas nám podomní prodejce nahlásí. My pak na místě zjistíme jejich totožnost a událost předáme magistrátu, který je správním orgánem. Přímo na místě ji neřešíme,“ řekl mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík. Dopadení prodejci se často brání tím, že o zákazu nevěděli, případně že nic nenabízeli. Hlídka strážníků také vždy dohlédne na to, aby přistižení lidé v zakázaném prodeji nepokračovali.

Každoročně řeší přestupkář děčínského magistrátu okolo deseti případů podomního prodeje. Takovým lidem hrozí pokuta až 100 tisíc korun. „Udělené pokuty jsou ale výrazně nižší. Zpravidla se pohybují v řádech tisíců,“ popsal mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil s tím, že sankce jsou velmi často špatně vymahatelné. Pokutovaní totiž mnohdy nemají ani účet v bance.

Pokud sankci neuhradí, přebírá si případ ekonomický odbor, který ji následně vymáhá podobně jako stát dlužné daně. Tedy například pomocí exekucí. Ve většině případů jsou to podle poznatků magistrátu lidé z jiných měst, místních je naprosté minimum. Podomní prodej je zakázaný i jinde, ve Varnsdorfu od roku 2014, kdy platí tržní řád. „Letos jsme zatím nezaznamenali žádné jeho porušení v podobě podomního prodeje,“ uvedl mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.

„Šmejdi“ často nabízejí lidem v jejich domovech účast na různých „energetických aukcích“, jejichž prostřednictvím si mají vybrat toho nejvýhodnějšího dodavatele energií. Mnohdy jsou v nabízených smlouvách ukryty značné sankce a celkové nastavení smluvních vztahů je pro zákazníky nevýhodné. Někteří prodejci se také vydávají za zástupce velkých společností jako třeba ČEZ, aby vzbudili u lidí důvěru.

ŽÁDNÝ SPĚCH

„Naše společnost nedává nabídky formou podomního prodeje. Ani nenosíme přímo domů přeplatky, ani nevybíráme nedoplatky. Každý pracovník ČEZ má identifikační průkaz s fotkou, který je možné ověřit na naší bezplatné lince,“ vysvětlila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová s tím, že nejdůležitější je nikoho si nepustit do bytu. Důležité je si také podpis případné smlouvy řádně promyslet, případně se s někým poradit a rozhodně ji nepodepisovat ve spěchu na chodbě.