Další obvinění padla v souvislosti s revitalizací Podmokel, kde stavební firma neměla postupovat podle projektové dokumentace a měla stavbu ošidit. Policie nyní obvinila společnost Strabag, která zakázku vysoutěžila, a další fyzickou osobu.

Policie v současné době nechce žádné podrobnosti k případu sdělovat. Pravděpodobně i proto, že vyčkává, jak státní zástupce naloží se stížností stavební firmy proti zahájení trestního stíhání.

„Ve věci stále probíhá vyšetřování. Trestní řízení je ze zákona neveřejné a platná legislativa nám neumožňuje sdělovat žádné informace, jejichž poskytnutí by mohlo ohrozit či zmařit účel trestního řízení, zejména zajištění práva na spravedlivý proces,“ uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Okresní soud v Děčíně. Ilustrační foto.
Podvádělo se při rekonstrukci Podmokel? Soud rozplétá sledovaný případ

Pro Deník N, který o obvinění informoval jako první, společnost sdělení obvinění potvrdila. Zároveň již proti stíhání podala stížnost, protože je jí přičítáno za vinu chování bývalých zaměstnanců.

„Vzhledem k tomu, že v této fázi je trestní řízení neveřejné a jsme vázáni mlčenlivostí podle poučení Policie České republiky, nemůžeme tuto otázku dále komentovat, aby nevzniklo podezření, že maříme vyšetřování,“ uvedla pro Deník mluvčí Strabagu Jana Kohoutová.

Hrozí široké spektrum trestů

Není tak jasné, z jakého činu policie Strabag obvinila. Jeden z jejích bývalých zaměstnanců byl ve stejné věci již dříve obžalován z podvodu, ze kterého může být obviněna i právnická osoba. Pokud by se obvinění dostalo k soudu a ten stavební firmu uznal vinnou, hrozí jí poměrně široká paleta trestů. Od zákazu přijímání dotací přes zákaz činnosti až po zrušení právnické osoby. Největším strašákem pro stavební firmy je ale zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Ty totiž tvoří velmi významnou část jejich příjmů.

Revitalizace Podmokel začala na jaře 2018 a mělo se postupovat podle návrhu, který vzešel z otevřené architektonické soutěže. Jak se ale během první etapy zahrnující ulici Prokopa Holého a Husovo náměstí zjistilo, stavba neprobíhala v souladu s projektovou dokumentací. Chybná byla například velikost dlažebních kostek. Jako nejzávažnější pochybení se ale ukázaly chybějící vrstvy podloží pod chodníky i silnicemi.

Ilustrační snímek. Podmokly.
Revitalizace v Podmoklech: Děčín vypověděl smlouvu Strabagu

Na to dlouhodobě upozorňoval dnešní náměstek primátora Tomáš Brčák (ODS) a současný radní Petr Zdobinský (Piráti). Po mnoha jednáních o nápravě se město rozhodlo smlouvu se Strabagem vypovědět a loni na podzim podalo na firmu trestní oznámení.

V rozporu s projektem

„Chodníky jsou provedeny v rozporu s projektem a smlouvou o dílo, což bylo fakticky prokázáno mimo jiné znaleckými posudky,“ vysvětloval loni v září podání trestního oznámení děčínský zastupitel Jan Šmíd (Piráti).

Na děčínský magistrát dorazila informace o obvinění Strabagu tento týden ve středu, 20. července. „Bližší informace může podávat jen policie a státní zástupce, kteří nás požádali o diskrétnost. Počkáme si na výsledky řízení,“ uvedl děčínský primátor Jiří Anděl (ANO).

Kauzou revitalizace Podmokel se v jiné větvi již soud zabývá. Před okresním soudem v Děčíně totiž stanula trojice lidí, kteří se podle obžaloby měli údajných machinací dopouštět nebo je svou nečinností umožnit. Stavbyvedoucího viní žalobce z podvodu, dva stavební dozory pak z porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti.